Hava araçlarının tabiiyeti
Nationality of aircraft
  1. Tez No: 94610
  2. Yazar: KAZIM SEDAT SİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ulaşım, Law, Transportation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET İçerisinde pek çok hukukî olay veya işlemin gerçekleştiği veya bizzat bu olayların ve işlemlerin konusunu teşkil eden deniz araçlarına, milletlerarası teamül gereği, devletlerin egemenlik haklarından doğan yetkilerini kullanmak suretiyle tâbiiyet bahşetmelerine ilişkin benzer sebeplerin hava araçları için de söz konusu olması onlara da tâbiiyet izafe edilip edilemeyeceği sorununu gündeme getirmiş ve sonuçta devletler, milletlerarası sözleşmeler yoluyla hava araçlarına tâbiiyet bahşetmeleri konusunda anlaşmışlardır. Bahşedilen bu tâbiiyetin sonucunda hava araçları bakımından birtakım haklar ve yükümlülükler söz konusu olmuştur. Günümüzde, hava araçlarının tâbiiyetini düzenleyen tek uluslararası anlaşma olan Milletlerarası Sivil Havacılık Anlaşması, hava aracının hangi şartlarla âkit devletlerin tâbiiyetini kazanacağına dair herhangi bir hüküm içermemiş olmasına rağmen, ABD (ikametgâh kriteri ile birlikte), Birleşik Krallık (ikametgâh kriteri ile birlikte), Almanya ve de Türkiye gibi ülkeler, hava aracı ile aralarında“gerçek bir bağ”kurmak, hava aracım idarî, teknik, sosyal konularda daha etkin bir şekilde kontrol altına almak amacıyla, hava aracının maliki hangi devletin tâbiiyetinde ise hava aracının da o devletin tâbiiyetim haiz olacağı şeklinde düzenlemeler yapmışlardır. Bir devletin tâbiiyetini kazanan hava aracı, tâbiiyetin ispatı olarak, o devletin siciline tescil edilip, o devletin tâbiiyet ve tescil markasını taşır. Burada tescil bildirici nitelikte olduğundan, ancak tâbiiyetin varlığına karine teşkil eder. Yine aynı şekilde, tâbiiyetin kazanılmasına ilişkin olarak o devletin tayin ettiği kriterlere 131uyulmaması halinde tâbiiyet kaybedilir. Bu durumda hava aracına ilişkin tescil, sicilden terkin edilir. Bununla birlikte tâbiiyetin kaybı dışında herhangi bir sebeple sicilden terkin edilen hava aracı, o devletin tâbiiyetini kaybetmese de, artık söz konusu tâbiiyet bağı herhangi bir hukukî sonuç doğurmaz. Fakat, fiilen veya itibari olarak uçamaz hale geldiği ya da ziyaa uğradığı için sicilden terkin edilen hava aracı için tâbiiyetten söz etmek artık mümkün değildir. 132
Özet (Çeviri)
SUMMARY The fact that number of legal events and transactions take place in aircrafts, and moreover aircrafts are themselves subject to such events and transactions pointed out the need that nationality must be conferred upon them. Consequently, states, by entering into international conventions, have agreed to grant nationality to aircrafts. For the purpose of identification of aircrafts in order to exercise an effective control over their territory for the security of their air sovereignty, also to determine their civil and criminal jurisdiction and the applicable law, several states have given them a nationality creating rights and obligations thereby. The Convention on International Civil Aviation which is the only international convention on the nationality of aircrafts at present, does not contain any provision about the conditions required for the acquisition of such nationality. However, in order to set up a genuine link between themselves and aircrafts, and to exercise an effective control over aircrafts regarding administrative, technical and social matters, countries such as the United States, the United Kingdom, Germany and Turkey have adopted the rule of nationality of the owner as a criterion for detemining the nationality of aircraft. In addition, the United States and the United Kingdom have also accepted the rule of domicile of the owner as another criterion for conferring nationality upon the aircraft. Accordingly, each aircraft must be registered in the state of which it is a national. The entries in the relevant registries creates a 133presumption to the nationality of aircrafts and therefore is taken as a means of proof (evidence) for it. An aircraft which fails to fulfill the requirements adopted in a certain state for conferring nationality upon it, loses its nationality. In this case, the relevant entry in the register has to be erased. If an aircraft is erased from the register due to the reasons other than loss of nationality, the nationality will still exist, although it ceases to create a legal effect. However, an aircraft which has been erased from the register due its destruction, will lose its nationality. 134