Hava araçlarının optimum kullanımında pilot seçme sistemleri (PSS) analizi ve bir model önerisi
In optimum use of aircraft pilot selection system (PSS) efficiency analysis and a model proposel
- Tez No: 408764
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK, PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Kara Havacılık sınıfı pilot adaylarının seçilme süreci içerisinde Kara Havacılık Okulu'nda mevcut bilgisayar tabanlı Pilot Seçme Sisteminin (PSS), kullanılmasıyla elde edilen başarı durumunu değerlendirmek, pilot adaylarının uçuş okulundaki başarıları ile PSS verileri arasındaki ilişkiyi inceleyerek PSS'nin pilot adayları seçiminde daha etkin kullanımı için bir model ortaya koymak amaçlanmıştır.PSS verilerine göre Uçuş Okulunda başarılı olması beklenen pilot adaylarının %80.17'sinin uçuş okulunu başarı ile tamamladığı, bunun da geçmiş yıllarda diğer yöntemlerle belirlenen pilot adaylarındaki %62'lik başarı ortalamasından çok daya iyi olduğu, PSS'nin pilot adaylarının uçuş eğitimini tamamlayıp tamamlayamayacağı konusunda iyi bir betimleyici olduğu değerlendirilmiştir.Eşzamanlı geçerlilik metoduyla yapılan sistemin geçerlilik çalışmasında Pearson ilişki katsayısına göre PSS'nin kullanılabilir güvenilirlikli bir sistem olduğu; PSS sonuçları ile uçuş okulu başarıları değerlendirildiğinde; Psikomotor kabiliyetlerin belirleyici etken olduğu pilotaj eğitiminde uçuş kontrol notları ortalaması ile PSS notu arasında ve uçuş okulu mezuniyet notları ile Kara Harp Okulu mezuniyet notları arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür.Sonuç olarak PSS nin uçuş eğitiminde kabiliyet ölçme açısından başarıyı arttırdığı görülmekle birlikte, psikomotor kabiliyetleri uygun adaylar arasında KHO başarısı yüksek olanların pilotaj eğitiminde de başarı oranının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu çerçevede, pilot adaylarının belirlenmesinde daha etkin bir model olarak, pilot adaylarının Kara Havacılık sınıfına talip olanlar içerisinden muayeneleri ve PSS testini geçenler arasından KHO akademik başarı seviyesi sıralamasına göre seçilmesinin uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to investigate the success achieved by using the Pilot Selection System (PSS) present in Army Aviation School in the selection process of the pilot candidates; and to offer a more efficient pilot selection process with use of PSS, by determining the correlations between the PSS results and the actual flight school success indicators.In the study it was found that 80.17% of the candidates that passed PSS were successful in the Aviation School and became pilots while in the previous years the average success level for aviation candidates, which were selected according to the contemporary selection processes, was only 62%. Thus PSS is accepted as a better indicator of pilot candidates? success or failure in the Army Aviation School.The Pearson Correlation was used to calculate validity of the PSS and the validity score achieved with concurrent validity method concluded that the system has a usable validity level. When the PSS scores and the Aviation School success indicators were investigated it was found that in pilot training where psychomotor skills take priority there is a positive correlation between the PSS scores and flight school check rides and there is also correlation between the Military Academy grades and Aviation School success level.As a result it was concluded that PSS is effective in evaluating the candidates? psychomotor skills and increasing overall success level in training. Among the candidates who are skillwise successful the candidates with better Academy graduation grades have better Aviation School success. It has been concluded that the candidates of the Army Aviation school should be selected according to the Military Academy graduation grades among the candidates who have passed the flight medical and the PSS.