Arkeolojı̇k alanlarda etkileşimli bı̇r bı̇lgı̇lendı̇rme grafı̇ğı̇ uygulaması olarak restitüsyonal ı̇llüstrasyon: Aizanoi Zeus Tapınağı örneğı̇
Restitutional illustration as an interactive informative graphic approach in archaeological sites: The case of the Temple of Zeus at Aizanoi
- Tez No: 946149
- Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BURCU CODUR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, arkeolojik alanlarda mimari ve fiziksel bütünlüğünü büyük ölçüde yitirmiş tekil yapıların, ziyaretçiler tarafından gerçeğe yakın biçimde algılanabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen“restitüsyonal illüstrasyon”tekniğini kavramsal ve uygulamalı düzlemde ele almaktadır. Bilimsel illüstrasyonun bir türü olarak önerilen bu yaklaşım, arkeolojik yapıların ziyaretçi bilgilendirme süreçlerinde bilgi aktarımını güçlendiren, görsel okuryazarlığa dayalı bir temsil biçimi sunmaktadır. Çalışma kapsamında, restitüsyonal illüstrasyonun kavramsal ve teknik altyapısı açıklanmış; bu tekniğin izleyiciyle kurduğu etkileşimsel ilişki, çoklu ortam tasarımı bağlamında değerlendirilmiştir. Uygulama aşamasında, Kütahya ili sınırları içerisinde yer alan Aizanoi antik kentindeki Zeus Tapınağı temel alınarak, yapının sanal ortamda, bilimsel verilere uygun biçimde 3-Boyutlu restitüsyonu gerçekleştirilmiş; ardından bu model esas alınarak restitüsyonal illüstrasyonu hazırlanmış ve artırılmış gerçeklik destekli, etkileşimli bir bilgilendirme panosu tasarlanmıştır. Tez, görsel iletişim tasarımı ile arkeoloji arasında disiplinlerarası bir model önererek, kültürel mirasın daha anlaşılır, erişilebilir ve etkileyici biçimde sunulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Kültürel miras sunumlarına yönelik çağdaş bir yöntem önerisi olarak değerlendirilen bu çalışma, uygulama düzeyinde tek bir yapıya odaklanmış olsa da, bu yaklaşımın farklı kültürel miras alanlarına ölçeklenebilir olması, gelecekteki çalışmalara yeni bir görsel iletişim perspektifi sunma potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the technique of“restitutional illustration”—developed to enable visitors to perceive individual structures, whose architectural and physical integrity has been largely lost in archaeological sites, in a manner that closely approximates their original form—on both conceptual and applied levels. Proposed as a form of scientific illustration, this approach offers a representation model grounded in visual literacy, enhancing the effectiveness of visitor information processes in the context of archaeological reconstruction. Within the scope of the study, the conceptual and technical foundations of restitutional illustration are outlined, and its interactive relationship with viewers is analyzed within the framework of multimedia design. In the implementation phase, the Temple of Zeus, located in the ancient city of Aizanoi in Kütahya province, was selected as a case study. The structure was virtually reconstructed in three dimensions in accordance with scientific data, followed by the production of its restitutional illustration and the design of an augmented reality-supported, interactive information panel. The thesis proposes an interdisciplinary model bridging visual communication design and archaeology, aiming to contribute to the more comprehensible, accessible, and engaging presentation of cultural heritage. Although the study focuses on a single structure at the application level, it offers a contemporary methodological approach to cultural heritage representation, with the potential to be scaled and adapted to other heritage sites in future studies, thereby introducing a new visual communication perspective to the field.