Tapu sicilinde tescil işlemleri ve sonuçları
Registration processes and results in the land registry
- Tez No: 946150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Devletin en önemli unsurlarından birisi vatandaşları, diğeri ise vatandaşların üzerinde yaşadığı toprak parçasıdır. Modern devletler, vatandaşlarının nüfus siciline, toprakların da tapu siciline kayıtlı olmasına ve bu sicillerin korunmasına büyük önem vermişlerdir. Verilen önem ve değer nedeniyle devletler, bu sicillerin doğru ve düzenli tutulmasını, denetimlerinin yapılmasını üstlenmişler, sorumluluklar yüklenmişlerdir. Devlet açısından stratejik, ekonomik ve sosyal yönden büyük önem taşıyan, kişiler açısından maddi ve manevi yönden çok değerli mal varlıkları olan taşınmazların edinimleri, devredilmeleri, sınırlandırılmaları ve sicilden terkinleri gibi hususların özel bir sisteme, emredici esaslara bağlanmasına önceden bu yana gereksinim duyulmuştur. Duyulan ihtiyaç üzerine çeşitli sistemler ortaya çıkmıştır. Söz konusu sitemlerden birisi de ülkemizde kabul edilen tapu sicili sistemidir. Taşınmazlar üzerinde hak iktisap etmek isteyen veya eşya üzerindeki aynî haklara uymakla yükümlü bulunan kişiler, o taşınmazın kimin mülkiyetinde olduğunu bilme ihtiyacı duyar. Bu ihtiyaca alenîyet ihtiyacı adı verilir. Taşınmazlar üzerindeki aynî haklara alenîyet sağlama işlevine sahip olan tapu sicili, bu işlevi tescil adı verilen işlemlerle sağlar. Bu anlamda tescil, taşınmazlar üzerinde kurulması mümkün olan mülkiyet, taşınmaz yükü, rehin ve irtifak haklarının kurulmasını, devredilmesini, değiştirilmesini ve sona ermesini sağlayan, böylece taşınmazlar üzerindeki aynî hakların alenîyet kazanmasına ve herkese karşı ileri sürülebilmesine imkân tanıyan tapu sicili işlemidir. Taşınmaza ilişkin aynî haklar kural olarak tapu siciline yapılacak tescil ile doğar ve tescilin yapılmasıyla üçüncü kişilere karşı hüküm ifade eder. Bir başka ifadeyle, kurulması kanunen tescile tabi olan aynî haklar tescil edilmedikçe varlık kazanamaz. Bu durum, tapu siciline hâkim olan ilkelerden tescil ilkesinin bir sonucudur. Tescil ilkesi, aynî hakların kurulması, değiştirilmesi ve ortadan kaldırılması açısından belirleyici bir role sahiptir. Çalışmamızda, tapu siciline hâkim olan ilkelerden tescil ilkesinin hukuk sistemimizde sahip olduğu önemin, öğretideki tartışmaları konulara ve yargı kararlarına da yer verilerek ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements of a state is its citizens and the other is the land on which the citizens live. Modern states have attached great importance to the registration of their citizens in the population registry and the land in the land registry and to the protection of these registries. Due to the importance and value given, states have undertaken to keep these registers accurately and regularly, to carry out their audits and have assumed responsibilities. There has always been a need for a special system and mandatory principles fort he acquisition, transfer, restriction and cancellation of immovable properties, which are strategically, economically and socially important for the state and materially and morally valuable assets for individuals. Various systems have emerged in response to this need. One of these systems is the land registry system adopted in our country. People who wish to acquire rigths on immovable property or who are obliged to comply with the rights in rem on immavable property, need to know who owns that immovable property. This need is called the need for publicity. The land registry, which has the function of providing publicity to the real rights in rem on immovables, provides this function through transactions called registration. In this sense, registration is a land registry transaction that enables the establishment, transfer, modification and termination of the property, immovable burden, pledge and easement rights that can be established on immovables, thus enabling the real rights on immovables to become public and to be asserted againist everyone. As a rule, real rights relating to immovable property arise upon registraiton in the land registry and become effective againist third parties upon registration. In other words, real rights, the establishmet of which is legally subject to registration, cannot come into existence unless they are registered. This is a consequence of the principle of registraion, which is one of the priciples governing the land registry. The priciple of registration has a decisive role in terms of the establishment, modification and cancellation of real rights. In this study, it is aimed to reveal the importance of the principle of registration, which is one of the priciples governin the land registry, in our legal system by including the discussions in the doctrine and judical decisions.