Kuzey Afrika ülkelerinde darbedilen Osmanlı sikkeleri
Ottoman coins minted in North Africa countries
  1. Tez No: 946148
  2. Yazar: MAI BADIE HADI IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1188
Özet
Bu çalışma, Kuzey Afrika ülkelerinde darbedilen Osmanlı sikkelerine odaklanmakta; bu sikkelerin üretim süreçlerini, tipolojik özelliklerini ve tarihî önemini incelemektedir. Araştırma, sikkelerin üzerindeki yazıtları, kullanılan malzemeleri, darp yerlerini, süsleme unsurlarını ve bu sikkelerin Osmanlı İmparatorluğu'nun Kuzey Afrika'daki parasal ve kültürel sistemlerindeki rollerini analiz etmektedir. Çalışma üç ana bölümde yapılandırılmıştır: • Giriş bölümü, konunun tanımını, önemini, kapsamını, literatür taramasını ve metodolojiyi ortaya koymakta; ayrıca Mısır, Cezayir, Libya ve Tunus'taki darphaneler hakkında genel bilgiler sunmaktadır. • Birinci bölüm, sikkelerin darp yerlerine göre kronolojik olarak düzenlendiği bir katalogdan oluşmakta ve her bir örnek ayrıntılı biçimde incelenmektedir. • İkinci bölüm ise incelenen sikkelerin malzemeleri, darphaneleri, süsleme unsurları ve yazıtları üzerine kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, yalnızca Osmanlı sikkelerini değil, aynı zamanda Kuzey Afrika darphanelerinde üretilen sikkelerin yazılarını, biçimlerini, süslemelerini, bileşimlerini ve ikonografik anlamlarını da bilimsel olarak analiz ederek Osmanlı nümizmatik literatürüne önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Ottoman coins minted in North African countries, examining their production, typological features, and historical significance. It analyzes the inscriptions, materials, minting locations, decorative elements, and the roles these coins played within the monetary and cultural systems of the Ottoman Empire in North Africa. The study is structured into three main sections: • The introduction defines the subject, its significance, scope, literature review, and methodology, and provides general information about the mints located in Egypt, Algeria, Libya, and Tunisia. • The first chapter consists of a catalogue, in which the coins are organized chronologically according to their minting locations. Each specimen is examined in detail. • The second chapter presents a comprehensive analysis of the materials, mints, decorative elements, and inscriptions of the coins under study. Ultimately, this study offers a scholarly contribution to Ottoman numismatics by analyzing not only the coins themselves but also the inscriptions, forms, ornamentation, compositions, and iconographic meanings of the coins produced in North African mints