Sonik ve ultrasonik irrigasyon aktivasyon derinliğinin apikal debris ekstrüzyonuna etkisi: İn Vitro çalışma
Effect of sonic and ultrasonic irrigation activation depth on apical debris extrusion: An In Vitro study
- Tez No: 946197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZLEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, pasif ultrasonik (PUI) ve sonik (EDDY) aktivasyon sistemlerinin farklı derinliklerde kullanımının apikal debris ekstrüzyonu üzerindeki etkisini karşılaştırmaktır. Tüm örnekler, kullanılacak aktivasyon yöntemine göre rastgele üç gruba ayrılmış ve her grup, uygulanacak aktivasyon derinliğine göre iki alt gruba ayrılmıştır (n=15): Grup 1a: EDDY-1 mm, Grup 1b: EDDY-2 mm, Grup 2a: PUI-1 mm, Grup 2b: PUI-2 mm, Grup 3a: Geleneksel-1 mm, Grup 3b: Geleneksel-2 mm. Tüm örneklerde irrigasyon solüsyonu olarak distile su kullanılmıştır. Ekstrüze olan debris ve irrigasyon solüsyonu Eppendorf tüplerinde toplanarak, tüpler 70°C'de 5 gün inkübe edilmiştir. Net debris ağırlıkları deney öncesi ve sonrası hassas terazide tartılarak belirlenmiştir. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiş, apikal debris ekstrüzyonu değerlerinin aktivasyon yöntemi ve derinliğe göre karşılaştırılmasında ise iki yönlü ANOVA testi uygulanarak çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effect of passive ultrasonic (PUI) and sonic (EDDY) activation systems at different depths on apical debris extrusion. All samples were randomly assigned to three groups based on the activation method to be used, and each group was further divided into two subgroups according to the activation depth (n=15): Group 1a: EDDY-1 mm, Group 1b: EDDY-2 mm, Group 2a: PUI-1 mm, Group 2b: PUI- 2 mm, Group 3a: Conventional -1 mm, Group 3b: Conventional-2 mm. Distilled water was used as the irrigation solution in all samples. Extruded debris and irrigation solution were collected in Eppendorf tubes, which were then incubated at 70°C for 5 days. The net debris weight was determined by weighing the tubes before and after the experiment using a precision balance. Normality was assessed using the Shapiro-Wilk test, and apical debris extrusion values were compared according to activation method and depth using two-way ANOVA, with multiple comparisons analyzed using Bonferroni post-hoc testing.