Güledar barajı sulama alanı topraklarının tuzlulaşma süresi ve yıkama ihtiyacının saptanması
Determination of salinity duration and leaching requirements in Güledar irrigation project
- Tez No: 9462
 - Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN GÜNGÖR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
il.ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÜLEDAR BARAJI SULAMA. ALANI TOPRAKLARININ TUZLULAŞMA. SÜRESİ VE YIKAMA. İHTİYACININ SAPTAİMASI Mehtap. Teleri AKYOL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı D.anışman : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR 1990, Sayfa : 50 Jüri : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Mehmet KARA Bu çalışma, Güledar barajı sulama alanı toprakla rında yüzey sulama yöntemlerinin uygulanacağı koşullarda, tuzlulaşma süresinin ve yıkama İhtiyacının belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma, araştırma alanından alınan toprak ve sulama suyu örneklerinin kim yasal ve fiziksel analiz sonuçları ile araştırma alanın daki mevcut bitki deseni ve projeli koşullar için öneriler bitki deseni dikkate alınarak yapılmıştır. Araştırmada Blaney-C riddle yöntemine göre hesaplanan bitki su tüketim değerlerinden yararlanılarak sulama İle toprağa verilecek sulama suyu miktarları belirlenmiş, araştırma alanındaki toprakların mevcut tuz miktarları, sulama suyunun tuz içe riği ve bitki Özellikleri göz önüne alınarak kabul edilen varsayımlara göre toprakların tuzlulaşma süreleri ve yıkama suyu miktarları saptanmıştır* Araştırma sonuçlarına göre; Güledar barajı sulama alanı topraklarında, yüzey sulama yöntemlerinin uygulanması durumunda ve öngörülen varsayımlara göre projeli koşullarda yaklaşık 3 yıl sonra tuzluluk sorununun ortaya çıkacağı ve projeli durumda, kısa sürede tuzlulaşma olayının olmaması - için sulama suyuna ek olarak 9.9 mm ile 380.0 mm arasında yıkama suyu verilmesi gerektiği bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Toprak tuzluluğu, tuzlulaşma, tuz dengesi, yıkama ihtiyacı, tuzluluk kontrolü, toprak ıslahı.
Özet (Çeviri)
îii ABSTRACT sters Thesis DETERMINATION OF SALINITY DURATION AND LEACHING REQUIREMENTS IN GÜLEDAR IRRIGATION PROJECT Mehtap Teleri AKYOL Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR 1990, Page : 50 Jury : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Mehmet KARA This study was conducted to determine the duration of salinity and leaching requirements for application of surface irrigation methods in irrigation area of Güledar project. The results of chemical and physical analysis of soil and irrigation water samples and crop patterns before and after the project were considered in the study. Irrigation water requirements were determined by using evapotranspiration values estimated by Blaney-Criddle method. Salinity durations of the soil and leaching water requirements were obtained by considering present soil salinity salt content of irrigation water, and some assamptions due to crop response to salinity. As a conclusion, it was found that potential salinization problem would apper within 3 years in the project are if surface irrigation method will be used and considering assamptions will occur. In order to present this problem water amounts between 9.9 mm and 380.0 mm should be applied for leaching. KEY WORDS : Soil salinity, salinization, salt balance, leaching requirement, salinity control, land reclamation.