İklim elemanlarının Konya ilinde arpa verimine etkisi
The Effects of climatic factors on barley yield in Konya region
  1. Tez No: 9463
  2. Yazar: NURİNNİSA AĞLAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÎKLÎM ELEMANLARININ KONYA İLİNDE ARPA VERİMİNE ETKİSİ Nurinnisa AfiLAMIŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. M. Ali TOKGÖZ 1990, Sayfa : 67 Jüri: Doç. Dr. M.Ali TOKGÖZ Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Erkan BENLİ Bu çalışmada, Konya ili ve ilçelerinde arpa verimine etkili iklim elemanları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma da bilgisayar yardımıyla kademeli çoklu regresyon yöntemi kul lanılarak 7 2 farklı iklim elemanının ve bunların değişik fonk siyonlarının arpa verimine etkileri irdelenmiştir. Sonuçta, ar pa verimine en etkili iklim elemanlarının sırasıyla; Aralık, Ekim, Mart ve Haziran ayları yağış miktarı ile Eylül-Haziran ayları arasındaki toplam yağış miktarı, Nisan ayı nisbi nemi ve Mart ayı en düşük toprak sıcaklığı (20 cm) olduğu saptanmıştır. Belirlenen bu iklim elemanları yardımıyla ileriye dönük arpa verimi tahmininde kullanılabilecek tahmin eşitlikleri ve bun ların grafiksel çözümleri elde edilmiş ve bunlar yardımıyla bu lunan verim değerlerinin gerçek verim değerleri ile uyum sağla dığı gözlenmiştir. Genelde Konya ili ve ilçelerinde yetiştirilen arpa bitkisinin verimine yağışın diğer iklim elemanlarından da ha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Konya Yöresi, arpa verimi, iklim elemanları, kademeli çoklu regresyon yöntemi, verim tah min eşitlikleri ve grafikleri.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF CLİMATÎC FACTORS ON BARLEY "'I'ITj^ IN KONYA REGION Nurinnisa AKLAMIŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. M.Ali TOKGÖZ 1990; Page : 67 Jury : Assoc. Prof.Dr. M.Ali TOKGÖZ Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Erkan BENLÎ The main purpose of this study was to obtain the effect of climatic factor to barley yield in Konya region. In the research by the help of the computers multiple stepwise regression method was used and the effect of 7 2 various climatic factors and their different functions to barley yield were investigated. As a result the most effective climatic factors to barley yield were found as; December, October, March, June monthly rainfall amounts, cumulative rainfall between September -June, relative humidity in April and minumum soil temperature in March (20 cm) respectively. By the help of these climatic factors estimation equations and their graphical solutions were obtained to estimate barley yield in Konya region. It was observed that the real and estimated barley yield values differ little with each other. In general rainfall was found to be more effective than other cilnatic factors to barley yield in Konya region. KEY WORDS : Konya region, barley yield, climatic factors; multiple stepwise regression method, yield estimation equations and their graphics.