Öğütülmüş barit agregası kullanılarak üretilen kendiliğinden yerleşen ağır harçların mekanik ve durabilite özellikleri
Mechanical and durability properties of self-compacting heavy mortars produced using ground barite aggregate
- Tez No: 946224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM CEMALGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, 3 farklı gradasyonda (0-4mm,0-2mm ve 45-75µ) barit agregası kullanılmıştır. Agreganın yanı sıra bağlayıcı olarak portland çimentosu (PÇ), puzolanik malzeme olarak uçucu kül (UK) ve kimyasal olarak süper akışkanlaştırıcı (SA) kullanılarak kendiliğinden yerleşen ağır harç (KYAH) üretilmiştir. Bu amaçla farklı oranlarda barit agregaları ve uçucu kül içeren karışımlar imal edilmiştir. Tüm bu karışımlarda su ve süper akışkanlaştırıcı miktarları sabit tutularak PÇ miktarı azaltılmıştır. PÇ'nin azaltıldığı oranda barit tozu ve uçucu kül ilave edilerek farklı karışımların incelenmesi sağlanmıştır. H0 kontrol karışımı ve H1-H12 karışımları olmak üzere toplam 13 farklı karışım hazırlanarak numuneler üretilmiştir. İmal edilen her bir karışımda CEM I 42,5 R sınıfı portland çimento kullanılmıştır. Su/çimento oranı kontrol numunesi karışımında 0,40 oranında belirlendi. Kontrol numunesi dışındaki numunelerde PÇ miktarı azaltılıp aynı oranlarda UK ve barit tozu (BT) ilave edilerek su/bağlayıcı oranının 0.40 olması sağlanmıştır. Hazırlanan taze harç karışımları yayılma çapı deneyleri yapıldıktan sonra kalıplara yerleştirildi. 24 saat sonra kalıptan alınan numuneler 3, 28 ve 90 gün boyunca laboratuvar ortamında kür tanklarında bekletildi. Üretilen numuneler belirlenen yaşlarda, basınç, eğilme, yüksek sıcaklık sonrası dayanımı, ultrases geçiş hızı, kılcal su emme ve donma çözülme testlerine tabi tutuldu. Bu testeler için 195 adet 40x40x160 mm boyutlarında kiriş numune 78 adet 50x50x50 mm boyutlarına küp numune üretilmiştir. Deneyler sonucunda yalnız BA+PÇ içeren kontrol numunesi olan H0 neredeyse diğer karışımların tamamından daha yüksek dayanıma sahip olduğu anlaşılmıştır. İçeriğinde BA+BT+PÇ bulunan numunelerin BA+BT+UK katkılı karışımlara kıyasla daha yüksek dayanımlara sahip olduğu belirlenmiştir. Tüm deney sonuçları topluca değerlendirildiğinde, içeriğinde BA+ 5 BT +95 PÇ bulunan H1 numunesi en ideal oranlara sahip karışım olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, barite aggregates were utilised in three distinct gradations (0-4 mm, 0-2 mm, and 45-75 µm). In addition to the aggregate, self-compacting heavy mortar (SCHM) was produced using Portland cement (PC) as binder, fly ash (FA) as pozzolanic material and superplasticizer (SA) as chemical. To this end, a series of mixtures were produced, incorporating barite aggregates and fly ash in varying proportions. In all these mixtures, the amount of PC was reduced by keeping the amount of water and superplasticizer constant. Different mixtures were analysed by adding barite powder and fly ash at the rate of decreasing the PC. A total of 13 distinct mixtures were meticulously prepared: the H0 control mixture and the H1-H12 mixtures. Subsequent to this, samples were produced. The Portland cement used in each of the mixture produced was CEM I 42.5 R. The water-cement ratio was determined as 0.40 in the control sample mix. In the samples other than the control sample, the amount of PC was reduced and UK and barite powder (BT) were added in the same proportions and the water/binder ratio was 0.40. The fresh mortar mixtures prepared were then placed in moulds after the spreading diameter tests had been performed. After 24 hours the samples were remove from the mould, they were stored in laboratory curing tanks for 3, 28 and 90 days. The produced samples were then subjected to a series of rigorous tests. These included pressure, bending, high temperature resistance, ultrasonic pulse velocity, capillary water absorption and freeze-thaw tests, which were conducted at the specified ages. For the purposes of these tests, 195 beam samples with dimensions of 40x40x160 mm and 78 cube samples with dimensions of 50x50x50 mm were produced. Following the conduction of the tests, it was determined that the control sample designated H0, which comprised solely BA+PC, exhibited higher strength in comparison to the vast majority of the other mixtures. The samples containing BA+BT+PC were found to exhibit higher strengths in comparison to the mixtures containing BA+BT+UK. Following a collective evaluation of all test results, it was determined that the H1 sample containing BA+ 5 BT +95 PC was the mixture with the most optimal proportions.