Deneyimsel pazarlamanın marka kişiliği ve marka sadakatine etkisi: Antakya Affan Kahvehanesi
The effect of experiential marketing on brand personality and brand loyalty: The case of Antakya Affan Coffeehouse
  1. Tez No: 946223
  2. Yazar: BÜŞRA SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA SAHİLLİ BİRDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tez araştırmasında Affan Kahvehanesini deprem öncesi ve deprem sonrası ziyaret edenlerin, deneyimsel pazarlama, marka kişiliği ve marka sadakatine yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma konusu ile ilgili ulusal literatürde sınırlı sayıda çalışma olduğu belirlenmiştir. Özellikle Affan Kahvehanesi ile ilgili herhangi bir çalışmanın olmaması konunun ele alınmasında etkili olmuştur. Dolayısıyla, yapılan bu çalışmanın, gelecekte yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması açısından önemlidir. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri tercih edilmiştir. Anket, kolayda örnekleme yöntemi ile araştırmacı tarafından hem yüz yüze hem online olarak 05 Nisan 2025-10 Mayıs 2025 tarihleri arasında Affan Kahvehanesini deprem öncesi ve deprem sonrası ziyaret edenlere uygulanmıştır. Toplamda, 384 anket değerlendirmeye alınmış ve verilerin analizinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA, faktör, MAXQDA, korelasyon ve regresyondan yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, Affan Kahvehanesini ziyaret edenlerin,%51'ini kadın ve %49'unu erkeklerin oluşturduğu, en çok katılım sağlayanların %53'ünün“21-30”yaş aralığındaki katılımcılar ve %40'nın“lisans”mezunu olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, Affan Kahvehanesini ziyaret edenlerin farklı mesleklere sahip oldukları ve %49'unun“orta”gelir düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Affan Kahvehanesinde sunulan Süvari Kahvesini farklı sıklıklarda tüketen katılımcıların, yaklaşık %33'ünün“günde birkaç kez”Süvari Kahvesi tükettiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, Affan Kahvehanesini farklı sıklıklarda ve amaçlarla ziyaret eden katılımcıların %40'ının“ayda birkaç kez”ve %50'sinin“keyifli vakit geçirmek”için ziyaret ettikleri belirlenmiştir. Affan Kahvehanesini deprem öncesi ve deprem sonrası ziyaret edenlerin demografik özellikleri ile deneyimsel pazarlama, marka kişiliği ve marka sadakati arasında istatistiki açıdan anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis research is to determine whether there are significant differences in the attitudes of those who visited Affan Coffeehouse before and after the earthquake regarding experiential marketing, brand personality, and brand loyalty. It has been identified that there is a limited number of studies in the national literature on this topic. In particular, the absence of any academic study specifically on Affan Coffeehouse has been a motivating factor in addressing the subject. Therefore, this study is important as it can serve as a reference for future research. Both quantitative and qualitative research methods were employed in the study. The survey was administered by the researcher using convenience sampling, both face-to-face and online, to individuals who visited Affan Coffeehouse before and after the earthquake, between April 5, 2025, and May 10, 2025. A total of 384 questionnaires were considered valid for analysis. The data were analyzed using frequency, arithmetic mean, standard deviation, t-test, ANOVA, factor analysis, MAXQDA, correlation, and regression analyses. As a result of the study, it was determined that 51% of the visitors to Affan Coffeehouse were women and 49% were men. The largest group of participants (53%) were between the ages of 21–30, and 40% were university graduates. It was also found that the visitors had various professions and that 49% had a medium income level.