Ruh hastalıkları ve sağlığı kliniğine başvuran ergenlerin kendilerini algılamalarıyla başvurmayanların kendini algılamalarının karşılaştırılması
The Comparison between the self-perceptions of the adolescent who admitted to a psychiatry clinic and who did not
- Tez No: 94624
- Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Alana özgül modeller/ kendilik değerinin değerlendirilmesinde son zamanlarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Kendilik algısının özgül alanlarına bakmak, kendiliğin karmaşık yapısının daha iyi anlaşılmasına ve değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Son yaklaşımlar doğrultusundaki çalışmalar henüz kendilik algısı ile psikopatoloji arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu ortaya ko yamamı ş 1 1 r. Bu çalışmada bir ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğine başvuran ergenlerin kendilerini algılama profilleri başvurmayan ergenlerinkinden farklı olup olmadığı sorusuna yanıt aranarak kendilik algısı ve psikopatoloji arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma kesitsel ve kontrol grubuyla karşılaştırmalı bir çalışmadır. Çalışmada biri SSK Ankara Eğitim Hastanesi Psikiyatri Kliniği Gençlik Ünitesi polikliniğine başvuran ergenlerden oluşan ve çalışmaya dahil olma ölçütlerini karşılayan ergen grubu olmak üzere iki grup bulunmaktadır. Bu gruba Ergenler için Kendilik-Algısı Profili (EKAP) uygulanmıştır. 'Bir psikiyatri kliniğine başvurmayan ergen grubu“ olarak adlandırılan ikinci gruba EKAP' m yanı sıra, bir diğer ölçüm aracı olan SCL-90-R uygulanmıştır. Ergen polikliniğine başvuranlar ve başvurmayanlar arasında EKAP'nin alanlarında farklılık olup olmadığı, ve diğer değişkenlerle etkileşiminin incelendiği iki yönlü ANOVA ile araştırılmıştır. Bu analiz sonucunda başvuranlar ve başvurmayanlar arasında, 'ilişkilerdeki davranışlar”ve 'kendini değerlendirme“”alt ölçeklerinde, başvuran grup diğer gruba göre anlamlı derecede düşük puan almıştır. 'Kendini değerlendirme" alt ölçeklerinde, 14 ve 17 yaş gruplarında, yaş ve grup arasında bir etkileşim olduğu saptanmıştır 94
Özet (Çeviri)
SUMMARY Domain-specific models have recently gained popularity in the evaluation of self-worth. Looking at the specific domains of self-perception allows a better understanding and evaluation of the complex structure of the self. The studies according to recent approaches have not yet brought up what kind of a relation there is between self-perception and psychopathology. In this study, the relation between self-perception is explored trying to answer the question of whether the self- perception profiles of the adolescents who have admitted to an outpatient unit of a psychiatry clinic are different from those of the adolescents who have not. The study is a cross-sectional controlled study. There are two groups one of/ which is the group of adolescents who have admitted to the outpatient adolescent clinic of the Social Security Hospital of Ankara and who have provided inclusion criteria of the study. Self-Perception Profile for Adolescents (SPPA) was applied to this group. In addition to SSPA, SCL-90- R was applied to the second group, called the 'Adolescent group who have not admitted to a psychiatry clinic“. Whether there is a difference in the domains of SPPA between two groups was explored via two-way ANOVA in which the mean scores 9 subscales of SPPA were dependent variables. At the end of this analysis, the global self-worth and the behavior in the relationships of the adolescent group who have admitted to the psychiatry clinic was found to be significantly lower than that of the adolescent group who have not. In the groups of 14 and 17 years of age, an interaction effect of age and the groups was found at 'the global self- worth”domain. 95