Üniversite öğrencilerinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna yatkınlığın psikolojik sağlamlık ve psikolojik semptomlarla ilişkisi
The relation between the predisposition to attention deficit and hyperactivity disorder in university students and psychological resilience and psychological symptoms
  1. Tez No: 946243
  2. Yazar: AYŞENUR TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma çalışmasının hedefi, üniversite öğrencilerinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) yatkınlığın psikolojik sağlamlık düzeyi ve psikolojik semptomlarla olan ilişkisini incelemektir. DEHB, çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar farklı yaş aralıklarında görülebilen bir bozukluk olup bireylerin akademik, sosyal ve mesleki işlevselliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, bireylerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin DEHB belirtileri üzerindeki etkisi ile psikolojik semptomlarla olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi farklı sosyodemografik özelliklere sahip üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Veriler, öz-bildirim temelli Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS), Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların DEHB yatkınlık düzeyleri, psikolojik sağlamlık durumları ve psikolojik belirti düzeyleri arasındaki ilişkiler, SPSS 25.0 programı kullanılarak korelasyonel analizleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, DEHB yatkınlığı ile psikolojik sağlamlık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bununla birlikte, DEHB yatkınlığı ile psikolojik semptomlar arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca psikolojik sağlamlığın, DEHB yatkınlığı ile psikolojik semptomlar arasındaki ilişkide olası bir aracılık rolü taşıdığı yönünde bulgular elde edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda DEHB yatkınlığına sahip bireylerin dayanıklılık düzeylerinin artırılmasının, psikolojik semptomların yönetilmesinde ve müdahale planlarının yapılandırılmasında etkili olabileceği düşünülmektedir. Çalışmanın bulguları, üniversite öğrencilerinde DEHB yatkınlıklarına yönelik klinik farkındalığın artırılması, birey-toplum merkezli yapılandırılmış psikolojik destek uygulamaları ve risk temelli yaklaşımları esas alan koruyucu psikolojik destek programlarının geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the predisposition to Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), psychological resilience and psychological symptoms in university students. ADHD is a disorder that can occur in different age groups from childhood to adulthood and can negatively affect individuals' academic, social and occupational functions. In this study, the study evaluates the effect of psychological resilience levels on ADHD symptoms and their association with psychological symptoms. The sample of the study consisted of university students with varying sociodemographic characteristics. Data were collected through self-report-based scales, including the Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), Brief Symptom Inventory (BSI), and Connor-Davidson Psychological Resilience Scale. The relationships between participants' ADHD predisposition levels, psychological resilience, and psychological symptom levels were analyzed using correlational analyses via the SPSS 25.0 program. According to the research findings, there is a significant negative relationship between ADHD predisposition and psychological resilience. Additionally, significant positive correlations were identified between ADHD predisposition and psychological symptoms. Furthermore, psychological resilience was found to have a potential mediating role in the relationship between ADHD predisposition and psychological symptoms. In line with the data obtained, it is thought that increasing the resilience levels of individuals with ADHD predisposition may be effective in managing psychological symptoms and structuring intervention plans. The findings of the study aim to contribute to the development of preventive psychological support programs based on increasing clinical awareness of ADHD predisposition in university students, individual-community-centered structured psychological support practices and risk-based approaches.