Skolyoz rehabilitasyonu için beden egzersizi önerisinde yapay zekâ kullanımı
Use of artificial intelligence in body exercise recommendation in scoliosis rehabilition
  1. Tez No: 946244
  2. Yazar: BÜŞRA BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BİLAL MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık sektörüne ve hastalara kolaylık sağlayacak bir çözüm önerisinde bulunmaktır. Çalışmada, son yıllarda hasta sayısının giderek arttığı skolyoz hastalığı ve tedavi süreci incelenmiştir. Hastalığın tedavi sürecinde skolyoz hastalarına ve fizyoterapistlere kolaylık sağlama amacı ile bir yapay zekâ modeli oluşturulmuştur. Ameliyat öngörülmeyen skolyoz hastalarının tedavi sürecinde, hasta ilk olarak ortopedi uzmanı tarafından muayene edilip radyolojik görüntü istemi yapılır. Hekim, ameliyat öngörmediği hastaları fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimlerine sevk eder. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekiminin muayenesinin ardından hasta, reçetesi ile birlikte fizyoterapiste gider. Fizyoterapistin iş yoğunluğuna göre hareketleri birebir görebilir veya egzersiz programını dinleyip dönmek zorunda kalabilir. Egzersiz programını çoğu hasta akılda tutamamakta ve düzensiz egzersiz nedeniyle hastalığın ilerlemesine neden olabilmektedir. Bu duruma çözüm önerisi olarak bir yapay zekâ modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model; hastalığın 4 farklı tipini yüklenen radyolojik görüntüye göre ayrım yapmakta ve bu tipe uygun egzersiz programının video linkini hastanın cep numarasına atmaktadır. Modelde 1297 adet radyolojik görüntü kullanılmıştır. Geliştirilen model Resnet-50 mimarisi ile kurulmuştur. Model %89,30 doğruluk değerine, %89,45 kesinlik değerine, %89,18 duyarlılık değerine ve %89,44 F-1 skoru değerine ulaşılmıştır. Modelin kayıp (loss) değeri 0,0555'e kadar düşürülmüş. Çalışma, hastaların işini kolaylaştırmayı ve hastanede yaşanan yoğunluğun önüne geçilebilmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to offer a solution that will provide convenience to the health sector and patients. In the study, the scoliosis disease, which has been increasing in the number of patients in recent years, and its treatment process were examined. An artificial intelligence model was created in order to provide convenience to scoliosis patients and physiotherapists during the treatment process of the disease. In the treatment process of scoliosis patients who do not anticipate surgery, the patient is first examined by an orthopedic specialist and a radiological image is requested. The doctor refers patients for whom surgery is not planned to physical therapy and rehabilitation physicians. After the examination by the physical therapy and rehabilitation physician, the patient goes to the physiotherapist with their prescription. Depending on the workload of the physiotherapist, they may see the movements one-on-one or may have to listen to the exercise program and then return. Most patients cannot keep the exercise program in mind and may cause the disease to progress due to irregular exercise. An artificial intelligence model was developed as a solution to this situation. The developed model distinguishes 4 different types of the disease according to the uploaded radiological image and sends the video link of the exercise program suitable for this type to the patient's mobile number. 1297 radiological images were used in the model. The developed model was established with Resnet-50 architecture. The model achieved 89.30% accuracy, 89.45% precision, 89.18% sensitivity, and 89.44% F-1 score. The loss value of the model was reduced to 0.0555. The study aims to facilitate the work of patients and to prevent congestion in the hospital.