Bir üniversite hastanesinde iklimlendirme ve su sistemlerinden tüberküloz dışı mikobakteri türlerinin izolasyonu
Solation of non-tuberculous mycobacteria specie from air conditioning and water systems in a university hospital
  1. Tez No: 946264
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA BÜYÜKKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Biology, Public Health, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tüberküloz dışı mikobakteriler (TDM'ler), doğada yaygın olarak bulunan; toprakta, suda ve havadan izole edilebilen çevresel mikroorganizmalardır. Klinik olarak insanlarda genellikle patojen olmayan bu organizmalar, özellikle immünsüpresif bireylerde enfeksiyon etkeni haline gelebilmekte ve nozokomiyal enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Her ne kadar TDM'lerin insandan insana bulaş göstermediği ifade edilsede, immün sistemi baskılanmış bireylerde ciddi klinik sonuçlara neden olabileceği bilinmektedir. TDM'ler, çoğunlukla iklimlendirme sistemleri ve su kaynakları aracılığıyla yayılmaktadır. Bu yayılım, genellikle kontamine suyun aspirasyonu ya da oluşan aerosollerin inhalasyonu yoluyla gerçekleşmektedir. TDM'ler hastanelerde su ve iklimlendirme sistemlerinde bulunabilen ve duyarlı bireylerde çeşitli hastalıklara neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle, hastane ortamında farklı birimlerden alınan çevresel örneklerde TDM varlığının tespiti ve buna yönelik önlemlerin alınması enfeksiyon kontrolü açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, iklimlendirme ve su sistemlerinde bulunan TDM türlerinin izolasyonuna yönelik olarak Mersin Üniversitesi Tp Fakültesi Hastanesi'nden farklı bölümlere ait çevresel örnekler toplanmış ve analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında 162 iklimlendirme sistemleri örnekleri ile 311 su örneği olmak üzere toplamda 473 çevresel örnek toplanmıştır. Su örnekleri 0.45 µm (mikrometre) por çapında filtreden süzülmüştür ve filtreler Middlebrook 7H9 Broth besiyerine inoküle edilmiştir. İklimlendirme sistemlerinden swab ile alınan sürüntü ve HEPA filtrelerden kesilen parça örnekleri antifungal ilaveli Middlebrook 7H9 Broth besiyerine ekilmiştir. İnkübasyon sonrası tüm örnekler Erlich Ziehl-Neelsen (EZN) boyama yöntemi ile boyanmıştır. Aside dirençli basil (ARB) pozitifliği tespit edilen örneklerden Löwenstein-Jensen (LJ) besiyerine plaj kültürleri yapılmıştır ve üremeler takip edilmiştir. Toplamda 311 su örneğinden 229'u (%73,6) ARB pozitif olarak saptanmıştır. ARB pozitif örneklerden 152 (%66,4) tanesinde LJ besilerinde üreme olmuştur. Toplanan 162 iklimlendirme sistemleri örneklerinin 4'ünde(%2,5) ARB pozitifliği tespit edilmiştir. ARB pozitif iklimlendirme sistemleri örneklerinden LJ besiyerine pasajlananlarda ise üreme gözlemlenmemiştir. Bu çalışma kapsamında hastane su sistemlerinden alınan 311 örneğin 152 (%48,9) tanesinde LJ besiyerinde mikobakteri üremesi saptanmıştır. Bu yüksek üreme oranı, hastane su sistemlerinin TDM'ler için potansiyel rezervuar olduğunu ve nozokomiyal enfeksiyon riski oluşturabileceğini göstermektedir. Özellikle immünsüprese bireylerin yoğun olarak bulunduğu onkoloji, yoğun bakım servisleri gibi birimlerde, bu riskin daha da artacağı öngörülebilir. Bu nedenle hastane ortamlarının periyodik olarak mikobakteriyel kontaminasyon açısından izlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması, özellikle yüksek riskli hasta gruplarının enfeksiyondan korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda elde edilen bulgular, literatürde bildirilen verilerle genel olarak uyumlu olmakla birlikte, bazı benzer çalışmalara kıyasla daha yüksek oranlarda mikobakteri üremesi tespit edilmiştir. Hastane ortamının TDM'lerin nozokomiyal enfeksiyonlar açısından kritik rol oynayabileceği bir kez daha ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nontuberculous mycobacteria (NTM) are environmental microorganisms commonly found in nature, and they can be isolated from soil, water, and air. Although these organisms are generally considered non-pathogenic in healthy individuals, they can cause infections in immunosuppressed individuals and are recognized as important agents of nosocomial infections. While person-to-person transmission of NTM is not typically observed, it is well known that they can lead to severe clinical outcomes in immunocompromised hosts. NTM are primarily spread through air conditioning systems and water sources. This transmission typically occurs via aspiration of contaminated water or inhalation of aerosolized particles. In healthcare settings, NTM are among the leading pathogens detected in hospital water and HVAC systems and pose a risk of infection in susceptible individuals. Therefore, the detection of NTM in environmental samples collected from various hospital units and the implementation of appropriate control measures are of great importance for infection prevention. In this study, environmental samples were collected from various departments of Mersin University Medical Faculty Hospital to isolate NTM species from air conditioning and water systems. A total of 473 environmental samples were collected, comprising 162 samples from HVAC systems and 311 water samples. Water samples were filtered through 0.45 µm pore-size membranes, and the filters were inoculated into Middlebrook 7H9 broth medium. Swab samples taken from air conditioning systems and cut sections of HEPA filters were also inoculated into Middlebrook 7H9 broth containing antifungal agents. After incubation, all samples were stained using the Ehrlich Ziehl-Neelsen (EZN) method. Samples positive for acid-fast bacilli (AFB) were further cultured on Löwenstein-Jensen (LJ) medium, and microbial growth was monitored. Among the 311 water samples, 229 (73.6%) were found to be AFB-positive. Of these, 152 (66.4%) demonstrated growth on LJ medium. In contrast, AFB positivity was detected in only 4 (2.5%) of the 162 air conditioning system samples, none of which showed subsequent growth on LJ medium. Overall, mycobacterial growth on LJ medium was observed in 152 (48.9%) of the 311 water samples. This high culture positivity rate suggests that hospital water systems may serve as potential reservoirs for NTM and pose a significant risk for nosocomial infections. This risk is particularly elevated in units with immunosuppressed patient populations, such as oncology and intensive care units. Therefore, regular monitoring of hospital environments for mycobacterial contamination and the implementation of necessary infection control measures are essential, especially for the protection of high-risk patient groups. The findings of this study are generally consistent with previously published literature; however, a higher rate of NTM isolation was observed compared to some similar studies. These results further emphasize the critical role hospital environments can play in the transmission of NTM-related nosocomial infections.