Avukatın özen sorumluluğu
Lawyer's duty of care
  1. Tez No: 946266
  2. Yazar: ASSİYE ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Avukatın özen sorumluluğu; vekâlet sözleşmesine dayanan hukuki ilişkinin bir parçası olarak, teorik ve uygulamaya ilişkin boyutlarıyla incelenmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle avukatlık mesleğinin kamu hizmeti niteliği ile serbest meslek olma özelliği arasındaki dengeye vurgu yapılmakta; mesleki sorumluluğun bu ikili karakterden nasıl etkilendiği irdelenmektedir. Özen borcunun hukuki mahiyeti, öğretideki“asli borç mu, yan borç mu”tartışması çerçevesinde değerlendirilerek, bu borcun kapsamı ve ihlali durumunda avukatın so-rumluluğuna gidilmesi için gerekli unsurlar olan kusur, zarar ve illiyet bağı detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, sorumsuzluk anlaşmalarının geçerliliği, azil ve zamanaşımı gibi özel durumlarda özen borcunun etkisi tartışılmış; Yargıtay kararları ve TBB Disiplin Kurulu kararları ile uygulamadaki yansımalarına yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis examines the duty of diligence (özen borcu) within the context of the attor-ney-client relationship, which is built upon trust and professional responsibility. It eva-luates the legal nature and scope of this obligation, considering relevant provisions of the Turkish Code of Obligations and the Attorneyship Law, as well as judicial decisions and doctrinal perspectives. In addition, the study addresses debates concerning whether the duty of diligence constitutes a principal or ancillary obligation, and whether the attorney's liability may be excluded by agreement. The work further explores how the attorney's failure to act with diligence may give rise to disciplinary or compensatory liability, underlining the importance of causation between breach and damage. Ultima-tely, this research emphasizes that the duty of diligence is fundamental not only to pro-tecting the client's interests but also to maintaining public confidence in the legal pro-fession