Türk ve Avrupa Birliği rekabet hukukunda internet satış kısıtlamaları
Restrictions on internet sales in Turkish and European Union competition law
  1. Tez No: 946267
  2. Yazar: DOĞAN ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM CEM SANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez, internet satış kısıtlamalarının Türk ve Avrupa Birliği rekabet hukuku kapsamında düzenlenmesini karşılaştırmalı bir analiz çerçevesinde incelemektedir. Ticaretin dijital dönüşümü ve e-ticaretin yaygınlaşması, geleneksel rekabet hukuku yaklaşımları açısından önemli zorluklar yaratmıştır. Temel araştırma sorusu, mevcut rekabet hukuku düzenlemelerinin dijital ekonominin kendine özgü dinamiklerini ne ölçüde karşılayabildiği ve internet satış kısıtlamalarının hangi koşullarda meşru kabul edilebileceği üzerine odaklanmaktadır. Çalışma hem doktrinel hem de karşılaştırmalı hukuk yöntemlerini kullanmaktadır. Her iki hukuk sistemindeki düzenleyici çerçeveleri, mahkeme kararlarını ve rekabet otoritesi uygulamalarını inceleyerek bunların dijital ekonominin ihtiyaçlarını karşılama kapasitesini değerlendirmektedir. Özellikle 2022/720 sayılı yeni AB Tüzüğü ve Türk rekabet hukukundaki güncel gelişmeler üzerinde durulmaktadır. Bulgular, Türk rekabet hukukunun başlangıçta AB uygulamalarını takip etmesine rağmen, özellikle platform satış kısıtlamaları konusunda kendine özgü bir yaklaşım geliştirdiğini göstermektedir. Türk Rekabet Kurumu, özellikle pazar yeri yasakları ve ikili fiyatlandırma konularında AB'nin esnek yaklaşımına kıyasla daha katı bir tutum benimsemektedir. Bu farklılaşmanın temelinde, e-ticaret platformlarının Türk tüketici tercihlerindeki baskın rolü ve KOBİ'lerin bu platformlara olan bağımlılığı yatmaktadır. Tez, mevcut hukuki çerçevelerin sistematik bir analizini sunarak, AB ve Türk yaklaşımları arasındaki farklılıkları ortaya koyarak ve dijital pazarlara yönelik yeni düzenleyici yaklaşımlar önererek literatüre katkı sağlamaktadır. Çalışma hem yerel pazar dinamiklerini hem de uluslararası uygulamaları dikkate alan dengeli bir düzenleyici çerçeve geliştirilmesine yönelik politika önerileriyle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the regulation of online sales restrictions in Turkish and European Union competition law through a comparative analysis. The digital transformation of commerce and the widespread adoption of e-commerce have created significant challenges for traditional competition law approaches. The main research question focuses on how existing competition law frameworks can address the unique dynamics of digital economy and under what conditions restrictions on internet sales can be considered legitimate. The study employs both doctrinal and comparative law methodologies. It analyzes the regulatory frameworks, court decisions, and competition authority practices in both jurisdictions to evaluate their capacity to meet the needs of digital economy. Special attention is given to the new EU Regulation 2022/720 and recent developments in Turkish competition law. The findings reveal that while Turkish competition law initially followed EU practices, it has recently developed a distinct approach, particularly regarding platform sales restrictions. The Turkish Competition Authority adopts a more stringent stance compared to the EU's flexible approach, especially concerning marketplace bans and dual pricing. This divergence is primarily attributed to the dominant role of e-commerce platforms in Turkish consumer preferences and the dependence of SMEs on these platforms. The thesis contributes to existing literature by providing a systematic analysis of current legal frameworks, highlighting the differences between EU and Turkish approaches, and proposing new regulatory approaches for digital markets. It concludes by suggesting policy recommendations for developing a balanced regulatory framework that considers both local market dynamics and international practices.