Güneydoğu Asya'da hava kirliliği ve ASEAN'ın çevre politikaları
Southeast Asia air pollution and ASEAN's environmental policies
  1. Tez No: 946279
  2. Yazar: ZEYNEP AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son dönemde ortaya çıkan çevre sorunları her geçen gün yaşamı tehdit etmeye devam etmektedir. Özellikle dünya ülkelerinin küreselleşme hareketine entegre olmasıyla küreselleşmenin çevresel bozulmaya etkisi de dikkat çekmeye başlamıştır. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından hazırlanan Küresel Çevresel Görünüm 2000 Raporu, yeni milenyumun başlangıcında dünya sağlığının yıkıcı bir resmini çizmiştir. Gezegen, çevredeki amansız düşüş ve doğal kaynakların bozulmasıyla desteklenen sürdürülemez bir gelişme sürecinden geçmektedir. Bu düşüşe, arazileri ve ormanları kasıp kavuran, yaşam alanlarımızın çevresel kalitesini ve ekolojik dayanıklılığını etkileyen kontrolsüz yangınlar da katkıda bulunmaktadır. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) bölgesini kasıp kavuran, tarım arazileri, ormanlar ve kırsal alanlarda meydana gelen, bölgeden bölgeye yayılan, şiddetli bir şekilde yanan, yoğun ve boğucu bir duman oluşturan yangınlar, felaket boyutlarına ulaşmıştır. Felaket yaratan yangınların çevresel, ekonomik ve sosyal boyutları ve etkisi ile buna bağlı sınır ötesi atmosferik hava kirliliği çok derindir. ASEAN bölgesinde ve başka yerlerdeki yangının neden olduğu sis ve duman, arazinin kötüye kullanımı, toksik kirlilik, biyolojik çeşitliliğin korunması, sera gazı emisyonları gibi önemli konularla ve özellikle genel arazi kaynakları yönetimi rejimi içerisinde yangın yönetiminin önemiyle doğrudan bağlantılı olduğu görülmektedir. Araştırmalar, yangınların altında yatan nedenlerin tamamen ortadan kaldırılamayacağını ve kolay bir çözümün bulunmadığını göstermektedir. Bu nedenle, etkili ve entegre yangın yönetimi yoluyla azaltım, büyük önem ve aciliyet gerektirmektedir. Güneydoğu Asya ülkelerinde hava kirliliğinin ele alındığı bu çalışmada, ASEAN'ın yürüttüğü çevre politikaları incelenmiştir. Çalışmada, ASEAN kamu eğitimi ve bilinçlendirme programlarının, paydaş ülkeleri orman yangınları ve dumanın daha geniş olumsuz etkileri konusunda bilgilendirerek, hava kirliliğinin azaltılmasında etkili rol oynayacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca ASEAN'ın, bu negatif etkilerin farkına varıldığında sınırlandırılabilecek, hatta bu uygulamayı (orman, tarım arazisi yakma) tamamen durdurabileceğini savunmaktadır. ASEAN bu nedenle bu tür yeni programları ve mevcut programların tüm üye ülkelerde genişletilmesini, özellikle yangın ve puslanmaya eğilimli kilit alanlarda atölye çalışmaları ve eğitim programlarına sponsorluk yaparak teşvik etmektedir. Ahlaki ikna girişimleri ve oluşturulan platformlar vasıtasıyla bu uygulamayı yapan paydaşlar, uygulamanın daha geniş olumsuz etkileri konusunda kamuya açık bir şekilde bilgilendirilmeye çalışılmaktadır. Sınır ötesi dumanın neden olduğu hava kirliliğinin azaltılmasını hedefleyen ASEAN'ın bu tür girişimleri, taraf olan ilgili özel sektör firmalarının temsilcileriyle doğrudan görüşerek ve kontrolsüz açık yanma ve sınır ötesi dumanın daha geniş olumsuz etkileri hakkında bilgilendirme yaparak engellemeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, emerging environmental problems have increasingly continued to pose significant threats to life. Especially with the integration of countries into the globalization movement, the impact of globalization on environmental degradation has become more evident. The Global Environmental Outlook 2000 report, prepared by the United Nations Environment Programme (UNEP), depicted a dire portrait of the planet's health at the beginning of the new millennium. The world is undergoing an unsustainable development process, driven by relentless environmental decline and the degradation of natural resources. This deterioration is further exacerbated by uncontrolled fires that sweep across lands and forests, adversely affecting the environmental quality and ecological resilience of human habitats. The fires that have devastated the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) region—spreading aggressively through agricultural lands, forests, and rural areas and producing dense and suffocating haze—have reached catastrophic proportions. These fires carry profound environmental, economic, and social consequences, including severe transboundary atmospheric pollution. The haze resulting from these fires, both within the ASEAN region and beyond, is closely linked to critical issues such as land misuse, toxic pollution, biodiversity conservation, and greenhouse gas emissions. Particularly, the importance of fire management within the broader land resources governance framework emerges as a key concern. Research indicates that it is not possible to entirely eliminate the root causes of such fires, nor is there a simple solution. Therefore, mitigation through effective and integrated fire management strategies has become both urgent and essential. This study examines air pollution in Southeast Asian countries with a specific focus on the environmental policies implemented by ASEAN. It is argued that ASEAN's public education and awareness programs can play a pivotal role in mitigating air pollution by informing stakeholder nations about the broader adverse impacts of forest fires and haze. Furthermore, it is asserted that ASEAN, once fully aware of these negative impacts, could potentially restrict or even eliminate the practice of land and forest burning altogether. Accordingly, ASEAN actively promotes the expansion of such initiatives and existing programs across all member states by sponsoring workshops and training programs, particularly in regions susceptible to fires and haze. Through moral persuasion efforts and dedicated platforms, stakeholders involved in these practices are being publicly informed about the broader environmental consequences. ASEAN's efforts to reduce haze-induced transboundary air pollution also include direct engagement with relevant private sector representatives to raise awareness about the wider implications of uncontrolled open burning and cross-border haze events.