Sağlık kurumlarında sürdürülebilir inovasyon kültürü oluşturma stratejileri: İstanbul ili bir özel hastane örneği
Strategies for creating a sustainable innovation culture in healthcare institutions: A private hospital in Istanbul
- Tez No: 946290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, İstanbul'da faaliyet gösteren bir özel hastanede çalışanların inovasyon kültürü algıları ile demografik özellikleri ve inovasyon kültürünün alt boyutları arasındaki ilişkiler kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, sağlık kurumlarında inovasyon kültürünün nasıl algılandığını, hangi faktörlerden etkilendiğini ve bu kültürün geliştirilmesine yönelik stratejilerin belirlenmesine katkı sağlamaktır. Araştırmanın evrenini, ilgili hastanenin tüm çalışanları oluşturmuş; örneklem ise tabakalı örnekleme yöntemiyle farklı meslek gruplarından seçilen 150 kişiden oluşmuştur. Katılımcıların yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, meslek grubu, toplam çalışma süresi, kurumda çalışma süresi ve inovasyon eğitimi alma durumları analiz edilmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak AKSAY (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan İnovasyon Kültürü Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Faktör analizi sonuçları, ölçeğin yedi alt boyuttan oluştuğunu ve toplam varyansın %68,4'ünü açıkladığını göstermiştir. Korelasyon analizi bulguları, inovasyon kültürünün tüm alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Çoklu doğrusal regresyon analizi ise, özellikle yenilikçilik uygulamaları ve örgütsel katılım boyutlarının inovasyon kültürü üzerinde en güçlü etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, meslek grubu, toplam çalışma süresi ve kurumda çalışma süresi gibi demografik değişkenlerin inovasyon kültürü puanları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Buna karşılık, inovasyon eğitimi alan çalışanların inovasyon kültürü puanlarının, eğitim almayanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Bu bulgular, sağlık kurumlarında inovasyon kültürünün geliştirilmesinde eğitim ve kurumsal destek mekanizmalarının önemini vurgulamaktadır. Araştırmanın bulguları, sağlık sektöründe sürdürülebilir inovasyon kültürünün oluşturulmasına yönelik uygulamalara ve yönetsel kararlara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between employees' perceptions of innovation culture, their demographic characteristics, and the sub-dimensions of innovation culture were comprehensively examined in a private hospital in Istanbul. The main purpose of the research is to reveal how innovation culture is perceived in healthcare institutions, which factors affect this perception, and to contribute to the development of strategies for fostering innovation culture. The study population consisted of all employees of the relevant hospital, and the sample was composed of 150 participants from different occupational groups, selected using stratified sampling. Participants' age, gender, marital status, education level, occupational group, total work experience, tenure at the institution, and innovation training status were analyzed. The data were collected using the Innovation Culture Scale adapted into Turkish by AKSAY (2011) and a demographic information form. The data were analyzed with SPSS software. Factor analysis results showed that the scale consists of seven sub-dimensions and explains 68.4% of the total variance. Correlation analysis revealed positive and significant relationships among all sub-dimensions of innovation culture. Multiple regression analysis indicated that especially innovation practices and organizational participation sub-dimensions have the strongest impact on overall innovation culture. The results showed that demographic variables such as gender, age, marital status, education level, occupational group, total work experience, and tenure at the institution did not have a significant effect on innovation culture scores. On the other hand, employees who received innovation training had significantly higher innovation culture scores compared to those who did not. These findings emphasize the importance of training and institutional support mechanisms in fostering innovation culture within healthcare organizations. The results of the study provide valuable insights for practices and managerial decisions aimed at establishing a sustainable innovation culture in the healthcare sector.