Sosyal koruma harcamaları ile yoksulluk ilişkisi
Relationship between social protection expenditures and poverty
  1. Tez No: 946289
  2. Yazar: METE KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sosyal refahın ana kıtası olan Avrupa ülkelerinde de kendisini hissettiren yoksulluk, zamanın ve mekanın daraldığı bu dromokratik yüzyılda küresel bir problem olarak devletler ve dünyaya yön veren uluslararası kuruluşlar için çözülmesi gereken başlıca problemler arasındadır. Kıta Avrupası' nda bulunan, vatandaşlarının ortalama bir yaşam kalitesi sürdürebilmelerini amaç edinen sosyal refah devletlerinde de çözülmesi gereken başlıca problemler arasında yer alan yoksulluğun ortadan kaldırılmasına veya azaltılmasına ilişkin değişik politikalar uygulanmaktadır. Sosyal refah devletlerinde uygulanmakta olan bu politikalar literatürde sosyal politikalar olarak adlandırılmaktadır. Sosyal politikaların en önemli enstrümanı ise sosyal koruma harcamalarıdır. Çalışmada, Kıta Avrupasında bulunan sosyal refah devletleri olarak Avusturya, Çekya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İngiltere olmak üzere on altı Avrupa ülkesinde sosyal koruma harcamaları ile yoksulluk arasındaki ilişki ele alınmıştır. OECD' in 2008 - 2021 yıllarına ait on dört yılı kapsayan sosyal koruma harcamalarının GSYH içindeki payı ve piyasa gelirine bağlı yoksulluk oranına ait istatistiki veriler panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizde, sosyal koruma harcamaları ile yoksulluk arasındaki ilişkinin yönü ve düzeyini belirlemek için, Granger ve Dumitrescu-Hurlin testleri, Ortak İlişkili Etkiler (CCEMG) ve Genişletilmiş Ortalama Grup (AMG) Eş-Bütünleşik Katsayı Tahmincileri kullanılmıştır. Analiz sonucunda, Slovakya haricinde yoksulluk ile sosyal koruma harcamaları arasında pozitif karşılıklı (çift yönlü), Slovakya ülkesinde ise negatif karşılıklı (çift yönlü) nedensellik tespit edilmiştir. Bu bağlamda (Slovakya hariç) genel olarak sosyal koruma harcamaları ile yoksulluğun karşılıklı olarak birbirlerinin artışına neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty, which is also felt in European countries, the main continent of social welfare, is one of the main problems that need to be solved by states and international organizations that guide the world in this democratic century, where time and space are shrinking. In social welfare states located in continental Europe, which aim to ensure that their citizens can maintain an average standard of living, various policies are being implemented to eliminate or reduce poverty, which is also among the primary problems that need to be solved. The policies implemented in social welfare states are referred to as social policies in the literature. The most important instrument of social policies is social protection expenditures. The study examines the relationship between social protection expenditures and poverty in sixteen European countries, namely Austria, the Czech Republic, Finland, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Slovenia, Spain, and the United Kingdom, which are social welfare states in Continental Europe. Statistical data on the share of social protection expenditures in GDP and the market income-based poverty rate for the fourteen-year period from 2008 to 2021, as reported by the OECD, were analyzed using the panel data method. To determine the direction and level of the relationship between social protection expenditures and poverty, the Granger and Dumitrescu-Hurlin tests, Common Co-Effects (CCEMG), and Extended Average Group (AMG) Co-Integration Coefficient Estimators were used in the analysis. The analysis revealed a positive reciprocal (two-way) causality between poverty and social protection expenditures in all countries except Slovakia, and a negative reciprocal (two-way) causality in Slovakia. In this context (excluding Slovakia), it was concluded that social protection expenditures and poverty generally cause each other's increase.