Deleuze'ün özne anlayışında yersizyurtsuzlaşmanın aracı rolü olarak şizofrenik gezintinin imkanı
The possibility of schizophrenic wandering as an instrumental agent of deterritorialization in Deleuze's conception of subjectivity
- Tez No: 946293
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KÜÇÜKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
1-) Bu eserde amaç olarak şizoanalizin imkan ve sınırlıklarını ele alır. 2-) Deleuze arzunun akışını engellediğini ve farka ihtimam göstermediğini ileri sürdüğü temsilci düşünme biçimleri olarak hiyerarşik, im rejimleri, özdeşlik, ağaç biçimli, aşkın, diyalektik düşünme pratiklerini eleştirir. 3-) Deleuze'ün sınır tanımadan yaratma anlamında değerlendirilebilecek şizoanaliz yöntemini oluşturma mantığının anlaşılma açısından felsefe nedir sorusuna cevaben kavramlar yaratma süreci olarak değerlendirme yaklaşımı bu eserde kendine yer edinir. 4-) Bu eserde arzunun akışını serbest bırakmak için geliştirilen şizofrenik gezinti yöntemi tanıtılır. Şizoanalizde öznenin ne'liğinin anlaşılması ve engelleri kaldırmak için ortaya konulan kavramlardan bahsedilir. 5-) Şizofrenik gezintinin farkı yok sayan sistemlere karşı bir mistik pusula(eleştirel kaçış çizgisinin devamlılığı anlamında) olarak işlevsel olabileceği ileri sürülür 6-) Şizofrenik gezintinin sınırlılıkları; Anti-Hegel tutum, yeninin dayatılması, yetiler doktrini bağlamında ele alınır. 7-) Bu çalışmada Deleuze'ün filozof tartışmalardan nefret eder ve kaçar düşüncesi üzerine Hegelle sık sık düşmanca tartışması bir tür çelişki ve sınırlılık olarak düşünülür. 8-) Bu eser, yalnızca yeniyi temel almanın ölçüt ve motivasyon problemini doğurmasına ek olarak yeninin bir tür dayatmaya dönüşerek yeni bir mikro faşizm türü olduğu ileri sürer. 9-) Herhangi bir konuda hiyerarşi oluşturmaya karşı çıkan filozofun yetiler doktirininde yetileri daima duyumsallıkta başlatması ve nihayetinde yaratımın mekanı olarak düşüncenin öne sürülmesi yoluyla çelişki yaşayabileceği ifade edilir. 10-) Bu eserde, Deleuze felsefesinde hareketle çıkmazları olduğu düşünülen kısımlarda kavramlar yaratılır
Özet (Çeviri)
1-) This study aims to explore the potentials and limitations of schizoanalysis as developed within the framework of Deleuzian philosophy. 2-) Modes of representative thinking — such as hierarchical structures, regimes of the image, identity-based logic, arborescent models, transcendence, and dialectics — which Deleuze argues obstruct the flow of desire and neglect the primacy of difference, will be critically introduced. 3-) The schizoanalytic method, understood as a practice of limitless creation, will be examined in relation to Deleuze's conception of philosophy as the creation of concepts, particularly as a response to the question“What is philosophy?”4-) The method of schizophrenic wandering, developed to liberate the flow of desire, will be introduced. Concepts proposed in schizoanalysis to grasp the nature (quiddity) of the subject and to dismantle the obstacles impeding desire will be discussed. 5-) The function of schizophrenic wandering as a kind of mystical compass operating against systems that erase difference will be evaluated. 6-) The limitations of schizophrenic wandering will be addressed, particularly in relation to Deleuze's anti-Hegelian stance, the imperative to always generate the new, and tensions within the doctrine of faculties. 7-) Although Deleuze is known for avoiding polemics and philosophical debates, his frequent antagonistic engagements with Hegel will be considered as a point of contradiction and limitation within his thought. 8-) Basing the entire philosophical project exclusively on the principle of novelty has been argued to result in problems of measure and motivation, potentially turning into a form of imposition — even a micro-fascism of the new. 9-) The insistence on initiating all faculties with sensibility, and ultimately positing thought as the space of creation, may lead to a tension within Deleuze's philosophy, particularly considering his strong opposition to all forms of hierarchy. 10-) In moments where Deleuzian thought appears to encounter impasses, new concepts will be constructed as part of this study's intervention.