Dördüz açıklar hipotezi: Türkiye örneği
Quadruple deficits hypothesis: The Türkiye case
- Tez No: 946292
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACARAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda, dördüz açıklar kavramı, makroekonomik dengeler üzerindeki etkileri ve ekonomik büyüme ile olan bağlantısı nedeniyle önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. Dördüz açıklar hipotezi, cari açık, bütçe açığı, tasarruf-yatırım açığı ve çıktı açığı olmak üzere dört temel makroekonomik dengesizliği bir arada ele alan yeni ve bütüncül bir teorik çerçeve sunmaktadır. Bu açıklar, bir ülkenin ekonomik istikrarını, sürdürülebilir büyüme potansiyelini ve finansal kırılganlıklarını değerlendirmede kritik göstergeler olarak kabul edilmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bu açıkların aynı anda var olması makroekonomik riskleri artırarak ekonomik krizlere zemin hazırlayabilmektedir. Bu çalışma, Türkiye özelinde dördüz açıklar hipotezini anlamak ve bu açıkların ülkenin sosyal ve ekonomik yapısı üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde incelemek amacıyla kapsamlı bir analitik çerçeve sunmayı hedeflemektedir. Çalışmada, hem nitel hem de nicel araştırma yöntemleri birleştirilerek teorik ve ampirik analizler gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, dördüz açıkların teorik temelleri, geniş kapsamlı bir literatür taraması ve güncel araştırmaların sistematik bir şekilde incelenmesi yoluyla ortaya konmuştur. Bu aşamada, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yapılan benzer çalışmaların bulgularından yararlanılarak karşılaştırmalı bir bakış açısı geliştirilmiştir. Ardından, Türkiye'nin sosyo-ekonomik göstergelerini içeren güncel veri setleri kullanılarak dördüz açıklar hipotezi ampirik olarak test edilmiştir. Analiz sürecinde, değişkenler arasındaki uzun vadeli ilişkileri incelemek amacıyla ARDL (Otoregresif Dağıtılmış Gecikme) sınır testi yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem, hem kısa hem de uzun dönem dinamiklerini birlikte değerlendirme imkânı sunduğu için tercih edilmiştir. Ayrıca, değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini belirlemek ve yönünü tespit etmek için Toda-Yamamoto nedensellik analizi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, Türkiye'nin makroekonomik yapısını anlamaya ve dördüz açıkların ekonomik istikrar üzerindeki etkilerini değerlendirmeye önemli bir katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda, benzer ekonomik zorluklarla karşılaşan diğer gelişmekte olan ülkeler için de bir referans niteliği taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER Dördüz açıklar hipotezi, cari açık, bütçe açığı, çıktı açığı, tasarruf ve yatırım açığı, ARDL sınır testi ve Toda-Yamamoto nedensellik testi
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of quadruple deficits has become a significant topic of discussion due to its profound effects on macroeconomic balances and its connection to economic growth. The quadruple deficits hypothesis presents a new and comprehensive theoretical framework that collectively examines four key macroeconomic imbalances: the current account deficit, budget deficit, savings-investment gap, and output gap. These deficits are considered critical indicators for assessing a country's economic stability, sustainable growth potential, and financial vulnerabilities. Particularly in developing countries, the simultaneous presence of these deficits can increase macroeconomic risks and pave the way for economic crises. This study aims to provide a comprehensive analytical framework to understand the quadruple deficits hypothesis in the context of Turkey and to examine in detail the effects of these deficits on the country's social and economic structure. The study combines both qualitative and quantitative research methods to conduct theoretical and empirical analyses. First, the theoretical foundations of the quadruple deficits are established through an extensive literature review and a systematic examination of recent research. At this stage, a comparative perspective is developed by drawing on findings from similar studies conducted in other developing countries. Subsequently, the quadruple deficits hypothesis is empirically tested using current datasets containing socio-economic indicators specific to Turkey. In the analysis process, the ARDL (Autoregressive Distributed Lag) bounds testing method is employed to examine the long-term relationships between the variables. This method is chosen because it allows for the evaluation of both short- and long-term dynamics simultaneously. Additionally, the Toda-Yamamoto causality analysis is used to determine the existence and direction of causality among the variables. The findings of the study provide significant insights into understanding Turkey's macroeconomic structure and evaluating the effects of the quadruple deficits on economic stability. At the same time, the study serves as a reference for other developing countries facing similar economic challenges. KEYWORDS The quadruple deficits hypothesis, current account deficit, budget deficit, output gap, savings-investment gap, ARDL bounds test, and Toda-Yamamoto causality test.