Öğretmenlerin bakım düzeylerinin tutumlarına, iyi oluş hallerine ve tükenmişliklerine etkisi
The effect of teachers' care levels on their attitudes, well-being, and burnout
  1. Tez No: 946294
  2. Yazar: MELTEM ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen bakımı, öğretmen tutumu, iyi oluş ve tükenmişlik düzeyleri arasında bir model geliştirmektir. Araştırmada öğretmen bakımının öğretmenlerin psikolojik ve mesleki çıktılarındaki rolü çok değişkenli bir model üzerinden incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu İstanbul ilinde görev yapan 498 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, demografik bilgi formu, öğretmen bakım ölçeği, öğretmen tutum ölçeği, öğretmen iyi oluş hali ölçeği ve tükenmişlik envanteri–eğitici formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde öncelikle betimleyici istatistikler ve Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Ölçeklerin yapı geçerliliğini test etmek amacıyla doğrulayıcı faktör analizleri (DFA) gerçekleştirilmiştir. Ölçüm modelinin test edilmesinin ardından çoklu normallik varsayımı kontrol edilmiş; varsayımın sağlanamaması nedeniyle model analizinde DWLS (Diagonally Weighted Least Squares) kestirim yöntemi kullanılmıştır. Araştırma modelinin testinde Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) uygulanmıştır. Modelin uyum değerleri değerlendirilmiş, path diyagramı oluşturulmuş ve modelin doğrudan ve dolaylı etkileri analiz edilmiştir. Parametre kestirimlerine ek olarak modele ilişkin diğer kontrol analizleri de yapılmıştır. Tüm analizler Jamovi programı aracılığıyla yürütülmüştür. Bulgulara göre, tükenmişlik iyi oluşu negatif yüksek düzeyde yordamaktadır. Öğretmen bakımı; öğretmen tutumunu pozitif orta düzeyde, iyi oluşu pozitif düşük düzeyde ve tükenmişliği negatif yüksek düzeyde yordamaktadır. Öğretmen bakımı, dolaylı olarak yalnızca tükenmişlik aracılığıyla öğretmen tutumunu yordamaktadır. Araştırma sonuçları ilgili literatüre göre tartışılmış ve geleceğe yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a model between teacher care, teacher attitude, well-being and burnout levels. In the study, the role of teacher care in teachers' psychological and professional outcomes was examined through a multivariate model. The study was conducted within the framework of the relational screening model, one of the quantitative research methods. The study group consists of 498 classroom teachers working in Istanbul. Data were collected with the demographic information form, teacher care scale, teacher attitude scale, teacher well-being scale and burnout inventory-educator form. In the analysis of the data, descriptive statistics and Pearson correlation coefficients were calculated first. Confirmatory factor analyses (CFA) were performed in order to test the structural validity of the scales. After testing the measurement model, the assumption of multiple normality was checked; since the assumption could not be provided, DWLS (Diagonally Weighted Least Squares) estimation method was used in the model analysis. Structural Equation Modeling (SEM) was applied in the test of the research model. The fit values of the model were evaluated, a path diagram was created and the direct and indirect effects of the model were analyzed. In addition to parameter estimates, other control analyses were conducted for the model. All analyses were conducted using the Jamovi program. According to the findings, burnout predicted well-being negatively and highly. Teacher care predicted teacher attitude positively and moderately, well-being positively and lowly, and burnout negatively and highly. Teacher care indirectly predicted teacher attitude only through burnout. The research results were discussed according to the relevant literature and suggestions for the future were made.