Meşrutiyet döneminde bir fikir akımı olarak: Milliyetçilik
Nationalism as a movement of ideology during the Constitutional period
- Tez No: 946323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meşrutiyet Dönemi, Osmanlı İmparatorluğu'nda 1876 ve 1908 yılları arasında ilanedilen iki meşrutiyetin yürürlükte olduğu bir süreci kapsar. Bu dönemde, farklı fikir akımları Osmanlı toplumu üzerinde etkili olmuştur. Bunlardan biri de milliyetçiliktir. Milliyetçilik, ulusal kimlik ve bağımsızlık düşüncesini merkezine alan bir ideoloji olarak, Osmanlı İmparatorluğu'nda da etkili olmuş ve birçok etnik ve ulusal kimlik hareketinin yükselişiyle birlikte şekillenmiştir. Milliyetçilik, Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu zorlayıcı siyasi, ekonomik ve sosyal koşulların da etkisiyle ivme kazanmıştır. Meşrutiyet Dönemi'nde milliyetçilik, Osmanlı'nın çok etnik yapılı toplumu içinde farklı etnik ve dini gruplar arasındaki gerilimlerin artmasına yol açmış, bu da söz konusu gruplar arasında ulusal kimliklerin güçlenmesine neden olmuştur. İmparatorlukta yaşayan çeşitli etnik gruplar, kendi ulusal haklarını talep etmeye başlamış ve bu durum, Osmanlı Devleti'nin iç siyasi dengelerini sarsmıştır. Özellikle Türk, Arap ve Kürt milliyetçiliği gibi etnik temelli milliyetçilik akımları bu dönemde önem kazanmış ve Osmanlı Devleti'nin farklı bölgelerinde milliyetçi hareketler daha da güçlenmiştir. Milliyetçilik, Meşrutiyet Dönemi'nde Osmanlı'nın etnik ve dini grupları arasında ulusal kimlik bilincinin yükselmesine ve bağımsızlık taleplerinin artmasına zemin hazırlamıştır. Bu süreç, Osmanlı İmparatorluğu'nun sonraki yıllarında yaşanacak çöküşün ve ardından gelen ulus-devletlerin ortaya çıkışının temelini oluşturmuştur. Anahtar Kavramlar: Milliyetçilik, Fikir Akımı, Osmanlı Devleti, Meşrutiyet Dönemi, Ulusal Kimlik
Özet (Çeviri)
The Constitutional Era encompasses a period in which two constitutional regimes were declared in the Ottoman Empire between 1876 and 1908. During this period, different ideological movements influenced Ottoman society. One of these was nationalism. Nationalism, as an ideology centered on the idea of national identity and independence, was also influential in the Ottoman Empire and took shape with the rise of many ethnic and national identity movements. Nationalism gained momentum under the influence of the challenging political, economic and social conditions in the Ottoman Empire. During the Constitutional Era, nationalism led to an increase in tensions between different ethnic and religious groups within the multi-ethnic society of the Ottoman Empire, which in turn led to the strengthening of national identities among these groups. Various ethnic groups living in the empire began to demand their own national rights, and this situation shook the internal political balances of the Ottoman Empire. Ethnic-based nationalist movements, especially Turkish, Arab and Kurdish nationalism, gained importance during this period, and nationalist movements became even stronger in different regions of the Ottoman Empire. Nationalism paved the way for the rise of national identity awareness and demands for independence among ethnic and religious groups in the Ottoman Empire during the Constitutional Era. This process laid the foundation for the collapse of the Ottoman Empire in the following years and the emergence of nation-states that followed. Key Concepts: Nationalism, Movement of Thought, Ottoman Empire, Constitutional Era, National Identity