Gümrük kanunu ve kaçakçılıkla mücadele kanununun bazı maddelerinin suç ve cezada kanunilik ilkesi, hak arama özgürlüğü, masumiyet karinesi ve mülkiyet hakkı kapsamında değerlendirilmesi
An assessment of certain articles of the customs law and the anti-smuggling law in terms of the principle of legality in crimes and punishments, freedom to claim rights, the presumption of innocence, and the right to property
  1. Tez No: 946333
  2. Yazar: ZEKİ ÖZLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL DİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'de gümrük ve kaçakçılık mevzuatında bazı uygulamalar, özellikle mevzuattan kaynaklı olarak ceza adalet sisteminin temel ilkeleri ile bağdaşmamaktadır. Kanunlardaki bazı belirsizlik ve çelişkili düzenlemeler, uygulamada daha çok uygulayıcının inisiyatifine bırakılmaktadır. Bu durum aynı durumda olanlara farklı idari işlemlere ve çelişkili sonuçlara yol açmaktadır. Öyle ki, bu farklılık sadece kişilerin maddi kaybına değil, aynı zamanda ceza yaptırımı uygulanmasına ve gelecekteki iş yaşamına etki etmek kadar kişiler açısından çok sayıda olumsuz sonuca yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gümrük ve kaçakçılık mevzuatını ceza adalet sisteminin temel ilkeleri çerçevesinde analiz ederek, sorunlu mevzuat hükümlerini ortaya koymak, bu hükümlerin uygulamada hangi hukuki ilkelere aykırı olduğunu belirlemektir. Çalışmada sadece durum tespiti yapılmayacak, aynı zamanda gümrük ve kaçakçılık mevzuatının iyileştirilmesi ve uygulamada hakkaniyetin sağlanmasına yönelik bazı öneriler getirilecektir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, certain practices in the customs and anti-smuggling legislation, particularly those stemming from the laws themselves, are not compatible with the fundamental principles of the criminal justice system. Some ambiguities and contradictory provisions in the legislation leave room for discretion by practitioners in its implementation. This leads to different administrative procedures and contradictory outcomes for individuals in similar situations. In fact, such inconsistencies result not only in financial losses for individuals, but also in criminal sanctions and numerous other negative consequences, including adverse impacts on their future professional lives. The purpose of this study is to analyze the customs and anti-smuggling legislation within the framework of the fundamental principles of the criminal justice system, to identify problematic provisions, and to determine which legal principles these provisions violate in practice. This study will not only provide a situation analysis but will also offer several recommendations aimed at improving the legislation and ensuring fairness in its implementation.