Bölgesel bir güç olarak Kazakistan: Sanayi politikalarının küresel etkileri ve geleceği üzerine PESTLE analizi
Kazakhstan as a regional economic power: A PESTLE analysis of the global economic impact and strategic outlook of its industrial policy
- Tez No: 946361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kazakistan, doğal kaynak zenginliği, stratejik jeopolitik konumu ve sanayileşme politikalarıyla Orta Asya'nın ekonomik ve politik dengelerinde giderek daha belirgin bir rol üstlenmektedir. Bu çalışma, Kazakistan'ın sanayi politikalarının etkilerini ve bu politikaların gelecekteki yönelimlerini anlamaya yönelik fenomenolojik bir yaklaşım benimsemiştir. Fenomenolojik yöntem, bireylerin ve toplulukların bu politikaları nasıl algıladığını ve deneyimlediğini inceleyerek, öznel perspektifleri derinlemesine anlamayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında, Kazakistan'ın sanayi politikaları, PESTLE analizi çerçevesinde siyasi, ekonomik, sosyal, teknolojik, yasal ve çevresel boyutlarıyla ele alınmıştır. Bu çerçevede, sanayi politikalarının ulusal kalkınma üzerindeki etkileri, küresel piyasalardaki yansımaları ve sürdürülebilir büyümeye yönelik stratejileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bununla birlikte, araştırmanın odak noktası yalnızca bu politikaların nesnel sonuçları değil, aynı zamanda bu süreçlerin bireyler ve toplum üzerindeki öznel etkilerinin anlaşılmasıdır. Kazakistan'ın enerji sektörü dönüşümleri, dijitalleşme hamleleri ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleri gibi kritik alanlar, çalışmanın temel analiz birimlerini oluşturmaktadır. Fenomenolojik yaklaşım, bu politikaların bireyler üzerindeki etkilerini ve toplumsal dinamikleri nasıl dönüştürdüğünü anlamaya olanak sağlamıştır. Son olarak bu makale, Kazakistan'ın sanayi politikalarının çok katmanlı yapısını ele alarak, okuyuculara yalnızca teknik bir değerlendirme değil, aynı zamanda toplumsal algılar ve bireysel deneyimler ışığında kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Çalışma, bölgesel güç olma sürecindeki bu önemli aktörün sanayi politikalarının hem ulusal hem de küresel düzlemlerdeki etkilerini anlamak isteyen araştırmacılar ve politika yapıcılar için değerli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan, with its abundant natural resources, strategic geopolitical location, and industrialization policies, is playing an increasingly significant role in the economic and political dynamics of Central Asia. This study adopts a phenomenological approach to understand the impacts of Kazakhstan's industrial policies and their potential future trajectories. The phenomenological method focuses on examining how individuals and communities perceive and experience these policies, aiming to provide an in-depth understanding of subjective perspectives. The study explores Kazakhstan's industrial policies through the lens of PESTLE analysis, addressing their political, economic, social, technological, legal, and environmental dimensions. Within this framework, the study delves into the impacts of these policies on national development, their reflections on global markets, and their alignment with sustainable growth strategies. However, the primary focus is not only on the objective outcomes of these policies but also on understanding their subjective effects on individuals and society. Critical areas such as Kazakhstan's energy sector transformations, digitalization initiatives, and environmental sustainability goals constitute the core analytical units of this study. By employing a phenomenological approach, the study sheds light on how these policies influence individuals and reshape social dynamics. Finally, this article examines the multi-layered structure of Kazakhstan's industrial policies, offering readers a comprehensive analysis that goes beyond technical evaluations to include societal perceptions and individual experiences. This study aims to provide valuable insights for researchers and policymakers seeking to understand the national and global implications of industrial policies in the context of Kazakhstan's journey as a regional power.