Âcurrî özelinde Kur'ân okuma usul ve esasları
Procedures and principles of reading the Quran specially in Acurrî
  1. Tez No: 946362
  2. Yazar: AYDIN BAHÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ebû Bekr el-Âcurrî (ö. 360/970) hayatının ilk yıllarını Bağdat'ta geçirmiş, daha sonra Mekke'ye göç edip vefat edinceye kadar orada yaşamıştır. Hadis ve fıkıh başta olmak üzere İslami ilimler alanında eserler telif eden önemli bir İslam bilginidir. Âcurrî'nin Ahlâku'l-ulemâ ve Ahlâku hameleti'l-Kur'ân gibi usul ve adap ile ilgili eserleri Âcurrî'yi farklı kılmaktadır. İslam ülkelerinde din eğitimi müfredatında Kur'ân-ı Kerîm dersleri ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle Kur'ân okuma usul ve adabı İslam kültüründe önemli bir yer edinmektedir. Bu çalışmada gayemiz İslami ilimlerde temayüz etmiş olan Âcurrî'nin Kur'ân ehlinin ahlaki yönüne değindiği Ahlâku hameleti'l-Kur'ân adlı eserini incelemek ve bu bağlamda eserin önemini vurgulamaktır. Eser Kur'ân ehli için temel ilkeler belirlediğinden önem arz etmektedir. Çalışmamızda Âcurrî'nin hayatı, yaşadığı dönem, Kur'ân eğitiminin tarihsel süreçteki yeri ve gelişimi, süreç içerisinde oluşan kavramlara yer verilmiştir. Ayrıca, Âcurrî'nin edindiği ahlaki ve etik değerler aracılığıyla, Kur'ân okumaya dair usul ve adabın önemi vurgulanmaktadır. Kur'ân ehlinin sahip olması gereken ahlaki özellikler, Kur'ân ile meşgul olanların hem kendilerine hem de topluma karşı ahlaki sorumluluklarına, Kur'ân'ı geçim kaynağı olarak görenlerin özelliklerine ayet ve hadisler ışığında değinilmiştir. Sonuç bölümünde ise Âcurrî'nin eğitimde fırsat eşitliğini savunduğuna dair bulgulara yer verilmiştir. Ayrıca Kur'ân ehlinin sade bir yaşam tarzı olması gerektiği, Kur'ân ehli Kur'ân'ı musiki ve notalara feda etmemesi gerektiği, Kur'ân okunurken lafız mana dengesinin sağlanmasının Kur'ân eğitim kalitesini artırmak açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulanmıştır. Bu nedenle Kur'ân eğitimi veren kurumların bu konuları dikkate alarak yeniden yapılandırılması gerektiği gibi bulgulara yer verilerek genel bir değerlendirme yapılmış ve bazı tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Abu Bakr al-Ajurī (d. 360/970) spent the first years of his life in Baghdad, then migrated to Mecca and lived there until his death. He is an important Islamic scholar who has written works in the fields of Islamic sciences, especially hadith and fiqh. Âjurī's works on principles and etiquette, such as Ahlâku'l-ulemâ and Ahlâku hameleti'l-Kuran, distinguish Âjurī. Quran courses are at the top of the list in the curriculum of religious education in Islamic countries. For this reason, the principles and etiquette of reading the Quran have an important place in Islamic culture. Our aim in this study is to examine Âjurī's work, Ahlâku hameleti'l-Kuran, which is distinguished in Islamic sciences and in which he touches upon the moral aspect of the people of the Quran, and to emphasize the importance of the work in this context. The work is important because it sets basic principles for the people of the Quran. Our study includes the life of Âcurrî, the period he lived in, the place and development of Quranic education in the historical process, and the concepts that emerged during the process. In addition, the importance of the method and etiquette of reading the Quran is emphasized through the moral and ethical values acquired by Âcurrî. The moral characteristics that the people of the Quran should have, the moral responsibilities of those who are engaged with the Quran towards both themselves and society, and the characteristics of those who see the Quran as a source of income are discussed in the light of verses and hadiths. In the conclusion section, findings indicating that Âcurrî advocated equal opportunities in education are included. It is also emphasized that the people of the Quran should have a simple lifestyle, that the people of the Quran should not sacrifice the Quran for music and notes, and that ensuring the balance of word and meaning while reading the Quran is of critical importance in terms of increasing the quality of Quranic education. For this reason, a general evaluation was made by including the findings such as the need to restructure the institutions providing Quranic education by taking these issues into account and some recommendations/contributions were made.