Düstur birinci tertip ikinci cilt (s.322-373) bağlamında hukuk dili: Giriş, inceleme, metin, sözlük-dizin
The language of law in the context of i. order ii. volume iin düstur (pp.322-373): Introduction, review, text, dictionary-i̇ndex
  1. Tez No: 946360
  2. Yazar: MERVE ŞÖLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Düstur metinleri XIX. yüzyıl Tanzimat Dönemi kanunlarını içinde bulunduran önemi yüksek resmî belgelerdir. Düstur Birinci Tertip İkinci Cilt sayfa 322-373 arası çalışmamıza konu olmuştur. Çalışmamız beş bölüm olarak incelenmiştir. Giriş kısmından sonra inceleme, metin, sözlük-dizin ve sonuç bölümleri yer almaktadır. Giriş bölümünde çalışmamıza konu olan Düstur Birinci Tertip İkinci Cilt 322-373 sayfalar arasını kapsayan metinde hangi çalışmaların üzerinde durulduğu sıralanmış ve amaç belirtilmiştir. İnceleme bölümünde yazım özellikleri, ses olayları, ikili kullanımlar, eş kullanımlı sözcükler, bugünkü imlası farklı olan kelimeler, metindeki yazımıyla sözlükteki yazımı farklı olan kelimeler ve bazı kullanım farklılıkları sırasıyla incelenmiştir. Metin bölümünde, çeviri yazıya aktarılırken dikkat edilen hususlar belirtilmiş ve ardından metinde geçen konu başlıkları verilip metin Latin harfleriyle çeviri yazıya aktarılmıştır. Dizin-Sözlük bölümünde, dizin hazırlanırken dikkat edilen hususlar belirtilmiş ardından metindeki bütün kelimeler alfabetik sıraya göre yazılarak anlamları verilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmadan elde edilen veriler kısaca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The motto texts are highly important official documents that contain the laws of the 19th century Tanzimat period. The subject of our study is the pages 322-373 of the First Order of the Code, Second Volume. Our study was examined in five parts. After the introduction, there are analysis, text, glossary-index and conclusion sections. In the introduction section, the studies focused on in the text covering pages 322-373 of the Second Volume of the First Order of the Codes, which is the subject of our study, are listed and the purpose is stated. In the review section, spelling features, phonetic events, uses that create dual use, synonymous words, and words with different spellings today are examined in order. In the text section, the points to be considered while transcribing are stated, and then the subject headings in the text are given and the text is transcribed in Latin letters. In the Index-Dictionary section, the points taken into consideration while preparing the index are stated, and then all the words in the text are written in alphabetical order and their meanings are given. In the conclusion section, the data obtained from the study are briefly evaluated.