Türkiye'de afet ve risk yönetiminde yerel yöntemlerin rolü: İBB örneği
The role of local governments in disaster and risk management in Turkey: A case study of the IBB
  1. Tez No: 946376
  2. Yazar: YAVUZ SELİM ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KAAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Afetler, toplumların sürdürülebilirliği ve güvenliği açısından önemli tehditler oluşturan doğa olayları ve insan kaynaklı krizlerdir. Özellikle şehirleşmenin hızla arttığı, nüfusun yoğunlaştığı ve altyapıların karmaşıklaştığı şehirlerde, afetlerin oluşturacağı etkilerin önlenmesi ve azaltılması adına etkin bir afet yönetimi büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, belediyeler hem afet öncesi hazırlık süreçlerinde hem de afet sonrası müdahale ve iyileştirme çalışmalarında kritik öneme sahiptir. Bu tez, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin afet ve risk yönetiminde oynadığı rolü ele alarak, yerel yönetimlerin kriz anlarında ve öncesinde nasıl etkili olabileceklerini göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters, encompassing both natural hazards and anthropogenic crises, represent significant threats to societal sustainability and public safety. Particularly in rapidly urbanizing cities characterized by high population density and complex infrastructure systems, effective disaster management is essential to mitigate and minimize the impacts of potential hazards. Within this framework, municipalities hold a pivotal role in both pre-disaster preparedness and post-disaster response and recovery operations. This thesis explores the role of the Istanbul Metropolitan Municipality in disaster and risk management, demonstrating how local governments can effectively operate during crises as well as in preparatory phases.