The effects of technology readiness level on the success of the defense industry projects
Teknoloji hazırlık seviyesinin savunma sanayii projeleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 946377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA BAYRAK, DOÇ. DR. GÖKSEL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı, Teknoloji Hazırlık Seviyesi (THS) modelinin savunma endüstrisi projelerinin yaşam döngüsündeki başarısı üzerindeki etkisini incelemektir. THS, bir teknolojinin ne kadar olgun olduğunu ve ticari amaçlar için kullanılma olasılığını ölçmek için kullanılır. Bu, bir projenin işe yarayacağını ya da olmayacağını belirlerken proje yöneticilerinin kullanabileceği yararlı bir araçtır. Ancak, THS'yi bulmak için harcanan zaman, proje yönetimi sürecini her zaman aynı şekilde yeterli hale getirmez. Projenin başarısının anahtar göstergeleri maliyet, performans ve zamanlamadır. TRL, bir teknolojinin ne kadar gelişmiş olduğunu öğrenmenin ve belirlenen anahtar göstergeleri etkilemekle bir projenin başarısını etkileyen yararlı bir yoludur. Ayrıca, THS'yi bulmak için gereken zaman ve iş, teknolojinin ne kadar karmaşık olduğu ve hangi aşamada olduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Yüksek THS olan olgun teknolojiler için gereken çaba nispeten düşük olabilir. Düşük THS ile yeni teknolojiler için THS'yi bulmak çok iş ve kaynak gerektirebilir. THS proje yönetimi sürecinin önemli bir parçası olmasına rağmen, projeyi başarılı kılan tek şey değildir. Kaynakların nereye yerleştirileceğine ve bir projeyi nasıl planlayacağına karar verirken, proje yöneticileri bir projenin uygulanabilirliğini etkileyen tüm faktörleri dikkate almalıdırlar. Bu çalışma fenomenolojik bir tasarım kullanılarak yapıldı. Konuyla ilgili kapsamlı ve ayrıntılı bir bilgi elde edildi. Veri toplama araçları olarak yapılandırılmış röportajlar seçildi. Bu gözlemler araştırmanın temeli olarak hizmet etti ve araştırmayı güçlendirdi. Sonuçlar bölümünde, modelde yer almamış ve incelenebilecek diğer önemli konular üzerinde duruluyor.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the impact of the Technology Readiness Level (TRL) model on the success of defense industry projects throughout their lifecycle. TRL is used to measure how mature a technology is and how likely it is to be used for commercial purposes. This is a useful tool that project managers can use when deciding whether a project will work or not. However, the time spent finding the TRL does not always get enough the project management process in the same way. The key indicators of project success are cost, performance and schedule. TRL is a useful way to learn how advanced a technology is and influences the success of a project by influencing the key indicators specified. Moreover, the time and work required to find the TRL can vary greatly depending on how complex the technology is and at what stage it is. The effort required for mature technologies with a high TRL may be relatively low. Finding the TRL for new technologies with low TRL may require a lot of work and resources. Although TRL is an important part of the project management process, it is not the only thing that makes the project successful. When deciding where resources are to be placed and how to plan a project, project managers should take into account all the factors that affect the feasibility of a project. This study carried out utilizing a phenomenological design. It has been attained a comprehensive and meticulous knowledge of the topic under consideration. Structured interviews have been chosen as instruments for gathering data. These observations served as the foundation for research and strengthened the search. The results section focuses on other important issues that are not included in the model and may be studied.