Psychometrische analyse und validierung der 'beliefs in the inheritance of risk factors for suicide scale' im kontext der migration: Türkei und Türkische migrantinnen in österreich
İntihar risk faktörlerinin kalıtımsal olduğuna dair inançlar ölçeği'nin göç bağlamında psikometrik analizi ve geçerliliği: Türkiye ve Avusturya'daki Türk göçmenler
  1. Tez No: 946380
  2. Yazar: FEHİME ELEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARTİN VORACEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İntihar, dünya genelinde yaygın bir ölüm nedenidir. Avrupa'da intihar oranı, dünyanın diğer bölgelerine kıyasla daha yüksektir. Avusturya'nın Avrupa'daki intihar oranının ise orta sıralarda yer aldığı not edilmelidir. Türkiye'nin intihar oranı oldukça düşüktür, ancak görece hızlı bir artış göstermektedir. Göçmenler, dünya genelinde intihara yönelik davranışlar açısından yüksek risk grubunu oluştursa da, Avrupa'daki diğer göçmen gruplarıyla karşılaştırıldığında, Avrupa'daki Türk göçmenlerin intihar oranı düşüktür. İntihar dünya çapında bir sorun olduğundan, bu konuya odaklanan çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmaların büyük bir bölümü, intiharın genetik yatkınlığıyla ilgilidir. Söz konusu araştırmalar; aile, soyadı, göçmen, ikiz, evlat edinme, moleküler genetik ve coğrafi çalışmalar gibi farklı bilimsel yöntem ve yaklaşımlar içermektedir; bu da her durumu birbirinden farklı kılmaktadır. İntihar nedenleri ve bölgesel intihar oranları, intihar araştırmaları açısından önemli bileşenlerdir. BIRFSS (Beliefs in the Inheritance of Risk Factors for Suicide Scale – İntihar Risk Faktörlerinin Kalıtımsal Olduğuna Dair İnançlar Ölçeği), intiharla ilgili genetik bilgileri sorgulamaktadır. BIRFSS'in geçerlik ve güvenirliği, farklı dillerde ve sekiz farklı ülkede test edilmiştir. Bu çalışmada BIRFSS Türkçeye çevrilmiş ve Türkiye ile Avusturya'daki Türk göçmenlere yönelik olarak yeni yöntem ve tasarımlarla geçerlik çalışması yürütülmüştür. Geçerlik kontrollerinin sağlanması için ölçme araçları Türkçeye çevrilmiştir. Bu araçların Türkçe versiyonları, tatmin edici düzeyde geçerlik sonuçları göstermiştir. Türkiye örneklemine ait BIRFSS, Avusturya'daki Türk göçmen örneklemine kıyasla daha yüksek ölçüm doğruluğu sunmuştur. Toplam örneklem üzerinden elde edilen çalışma sonuçları, büyük ölçüde önceki araştırmalarla örtüşmektedir. Ayrıca, BIRFSS'in eğitim düzeyi, cinsiyet ve yaş ile ilişkili olmadığı belirtilmelidir. Buna rağmen, BIRFSS, RFOS (Risk Factors of Suicide – İntihar Risk Faktörleri Ölçeği) 2. madde ve RFOS toplam puanlarıyla anlamlı bir ilişki göstermektedir. Dahası, Türkiye örneklemine ait BIRFSS sonuçları, intihara ilişkin sıradan görüşler ile de ilişkilidir. Dikkate değer bir başka sonuç ise, BIRFSS'in Türkiye örnekleminde dinsel görüşlerle pozitif yönde bir ilişki göstermesidir.
Özet (Çeviri)
Suicide is a common cause of death all over the world. In Europe the suicide rate is higher than in the other regions in the world. It should be noted that Austria's suicide rate in Europe is in the midfield. Turkey has a very low rate, but rises relatively rapid. Although migrants represent a worldwide high-risk group for suicidal behavior, Turkish migrants in Europe, in comparison to other migrant groups in Europe have a low suicide rate. Since suicide is a worldwide problem, there is a lot of research focusing on the topic of suicide. A large proportion of these studies are concerned with the genetic predisposition of suicide. These studies have different scientific methods and ways of approach, such as family, surname, immigrant, twin, adoption, molecular genetic, and geographical studies which makes each case different. As a matter of fact the suicidal motives and the regional suicide rates are important components for the suicide research. BIRFSS uses the knowledge about the genetics of suicide during research. The validity and reliability of BIRFSS were studied in eight different countries with different forms of languages. In this study BIRFSS was translated into Turkish, and validity checks were carried out for Turkey and Turkish migrants in Austria with new methods and designs. In order to provide validity checks, the instruments were translated into Turkish. The Turkish versions of the instruments showed satisfactory validity results. BIRFSS for Turkey's sample has shown higher sample measurement accuracy than Turkish migrants in Austria. The results of the study for the total sample agrees mostly with previous studies. It should be noted that BIRFSS bears no relation to the level of education, gender and age. Nevertheless BIRFSS shows a relationship with RFOS Item 2 and total scores of RFOS. Furthermore, Turkey's sample of BIRFSS shows also a relationship with lay theories of suicide. A noteworthy result is that BIRFSS correlated for Turkey's sample positively with religious views.