Antik Çağ'da Anadolu'da kahinlik, afsunculuk ve yıldız bilimciler
Divination, spellcraft and astronomers in Ancient Anatolia
- Tez No: 946381
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN LAFLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmada, Assur, Hitit, Antik Hellen ve Roma kültürlerinde kehanet ve büyü kavramları incelenmiş ve bu uygulamaların içeriği, yöntemleri ve kullanılan malzemelerle birlikte toplum, birey ve devlet üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Antik Ege (Batı Anadolu) bölgesindeki kehanet merkezleri, bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Didyma, Smintheion, Klaros ve Hierapolis önemli kehanet merkezleri olarak Batı Anadolu'da yerlerini almaktadırlar. Tezde, bu merkezlerin detaylı araştırılması hedeflenmiştir. Apollon kehanet merkezlerinin özellikle Anadolu, Ege ve Yunanistandakilerin ortak bir kaynağa işaret ettiğine, Hellen tarihi içerisinde ve Ege bölgesindeki kehanet inançlarının kültürel etkilerinin incelenmesi sonucunda varılmıştır. Apollon tapınaklarının hepsi bir kehanet merkezidir. Bunun kaynağı ise Anadolu'dur. Zeus kültü ile ilişkili olduğu düşünülür ve temelinde omphalos, skeptron gibi nesneler ve meğe ağacı kültü yer alır. Büyü, insanın doğa ve doğaüstü ile kurduğu sempatik etkileşimlerin bir sonucu olarak, ilkel dönemlerde varoluşsal anlam arayışındaki insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Tarih boyunca büyü, insanın anlayamadığı veya zorlandığı konularda, özellikle ölüm, hastalık, gündelik yaşam sorunları, ruhlar dünyası ve evrenin işleyişi hakkında umut ve iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada büyünün toplumsal yaşamdaki rolü ve insanların büyüye yönelme sebepleri araştırılmıştır. İlk olarak, Kültepe'de bulunan büyü metinleri incelenmiş, Assur, Hitit ve en son Hellen-Roma dönemlerine ait kaynaklardan büyüyle alakalı bilgiler derlenerek; bu bilgiler, büyünün insan hayatının neredeyse tüm alanlarında var olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, büyünün insanlar için vazgeçilmez bir olgu olduğu anlaşılmıştır. Antik çağlarda astronomi, gök cisimlerinin spiral hareket yasalarını inceleyerek birçok medeniyetin ihtiyaçlarına cevap vermiştir. Dolayısıyla, çıplak gözle gözlemlenebilen yedi gezegen ve on iki burç, Antik dönemlerde yeryüzündeki bilgi ile ilişkilendirilmiştir. Astronominin spekülatif bir yaklaşımdan matematiksel bir yapıya evrildiği ve toplumların bilgi birikimleriyle geliştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of divination and magic in Assyrian, Hittite, Ancient Hellenistic and Roman cultures were examined and the content, methods and materials used in these practices and their effects on society, individuals and the state were discussed. The oracle centers in the Ancient Aegean (Western Anatolia) region constitute the main subject of this study. In this context, Didyma, Smintheion, Claros and Hierapolis are important oracle centers in Western Anatolia. The aim of the thesis is to investigate these centers in detail. It has been concluded that the Apollon oracle centers, especially those in Anatolia, the Aegean and Greece, point to a common source as a result of the examination of the cultural effects of oracle beliefs in Hellenic history and the Aegean region. All of the Apollon temples are oracle centers. The source of this is Anatolia. It is thought to be related to the Zeus cult and its basis includes objects such as omphalos, skeptron and the cult of the oak tree. Magic was performed by people in primitive times in search of existential meaning as a result of human sympathetic interactions with nature and the supernatural. Throughout history, magic has been used as a means of hope and communication on subjects that humans cannot understand or have difficulty with, especially death, illness, daily life problems, the spirit world and the functioning of the universe. This study investigates the role of magic in social life and the reasons why people turn to magic. First, the magic texts found in Kültepe were examined, and information about magic was compiled from sources belonging to the Assyrian, Hittite and most recently the Hellenistic-Roman periods; this information showed that magic existed in almost all areas of human life. As a result, it was understood that magic was an indispensable phenomenon for humans. In ancient times, astronomy responded to the needs of many civilizations by examining the laws of spiral motion of celestial bodies. Therefore, the seven planets and twelve zodiac signs that can be observed with the naked eye were associated with knowledge on earth in ancient times. It is seen that astronomy evolved from a speculative approach to a mathematical structure and developed with the knowledge of societies.