Psoriasis ve psoriatik artrit hastalarında ortalama trombosit hacmi (MPV), nötrofil-lenfosit oranı ve albümin-globulin oranı parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of mean platelet volume (MPV), neutrophil-to-lymphocyte ratio and albumin-globulin ratio parameters in psoriasis and psoriatic arthritis patients
  1. Tez No: 946411
  2. Yazar: OSMAN ASİL HACIİBRAHİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLGEN ERTAM SAĞDUYU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Psoriasis; genetik, immünolojik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkan, çeşitli komorbiditelerle ilişkili olabilen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, psoriasisli ve psoriatik artritli hastalarda sistemik inflamasyon belirteçleri olarak kabul edilen ortalama trombosit hacmi (MPV), nötrofil-lenfosit oranı (NLR) ve albümin-globulin oranı (AGR) değerlerinin inflamatuar süreçlerdeki rolünü değerlendirmektir. Gereç Yöntem: Bu retrospektif olgu-kontrol çalışmasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Genel ve Psoriasis Polikliniği'nde Ocak 2015 - Nisan 2024 tarihleri arasında takip edilen hastaların tıbbi kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Çalışmada, belirlenen dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun olarak 92 psoriasis hastası ve 113 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu retrospektif olarak incelenmiştir. Hasta ve kontrol gruplarının demografik özellikleri ile beraber inflamatuar parametreleri incelenmiştir. Hasta grupta ek olarak tedavi sonrası inflamatuar değerler de değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular: Toplam 205 katılımcı (92 psoriasis hastası, 113 kontrol) incelenmiş olup gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is a chronic inflammatory disease that arises from the interaction of genetic, immunological, and environmental factors and may be associated with various comorbidities. The aim of this study is to evaluate the role of systemic inflammatory markers—mean platelet volume (MPV), neutrophil-to lymphocyte ratio (NLR), and albumin-to-globulin ratio (AGR)—in inflammatory processes in patients with psoriasis and psoriatic arthritis. Materials and Methods: This retrospective case-control study analysed the medical records of patients followed up in the General and Psoriasis Outpatient Clinic of the Department of Dermatology and Venereology at Ege University Faculty of Medicine between January 2015 and April 2024. In the study, 92 patients with psoriasis and a control group of 113 healthy individuals were retrospectively analysed using the inclusion and exclusion criteria. Demographic characteristics and inflammatory parameters of the patient and control groups were analysed. Additionally, post treatment inflammatory values were evaluated in the patient group. Results: A total of 205 participants (92 psoriasis patients, 113 controls) were analysed, and no significant difference was found between the groups in terms of age and gender distribution (p>0.05). The body mass index (BMI) was significantly higher in the patient group than in the control group (p < 0.001). The albumin/globulin ratio (AGR) was significantly lower in the psoriasis group before treatment (p = 0.011), and this difference was more pronounced in the PsA subgroup (p = 0.001). After treatment, a significant increase in AGR (p < 0.001) and a significant decrease in mean platelet volume (MPV) (p = 0.002) were observed, while the change in neutrophil-to lymphocyte ratio (NLR) was not significant (p = 0.146). PASI scores decreased significantly with treatment in all patients (p < 0.001). The increase in AGR was remarkable in patients with PsA (p=0.009). Conclusion: Our study suggests that the findings regarding the association of MPV, NLR, and AGR with disease activity and treatment response in psoriasis and psoriatic arthritis are inconsistent with the existing literature. Further studies are needed to clarify the role of these markers.