Sanat bahçesi ekosisteminin scamper tekniği ile incelenmesi
Investigation of art garden ecosystem with scamper technique
- Tez No: 946412
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, doğa ile insan arasındaki dengeyi yeniden kurmayı amaçlayan sanat bahçesinin SCAMPER tekniği ile bir ekosistem tasarımı olarak ortaya konulmasını konu edinmektedir. Çalışma, sürdürülebilir, yenilikçi ve girişimci bir ekosistem tasarımını araştırmakta; sanat bahçelerinin yalnızca estetik ve rekreatif alanlar değil, aynı zamanda bilim, kültür ve sosyal etkileşim alanları olarak değerlendirilebileceğini öne sürmektedir. Bu bağlamda, SCAMPER tekniği ile sanat bahçesi tasarımı bir dönüşüm sürecine tabi tutulmuş, her adımda parkların geleneksel işlevlerinden farklı, çok katmanlı bir sistem önerisi sunulmuştur. Çalışmada, 21. yüzyıla uygun bir tasarım modeli olan“21B modeli”geliştirilmiş ve bağ, bahçe, barınak, böğürtlen, bostan ve baharat gibi modüller aracılığıyla bireylerin yalnızca kullanıcı değil, aynı zamanda üretici ve düşünce geliştirici bir özne haline gelmesi sağlanmıştır. Çalışmada SCAMPER metodu, sanat bahçesi tasarımına uyarlanarak, her bir adımıyla parkların dönüşüm süreci modellenmiştir. SCAMPER'ın“Yerine koy, birleştir, uyarlama, değiştirme, farklı amaçla kullanma, çıkarma ve yeniden düzenleme”adımları, sürdürülebilir yenilikçi girişimcilik ekosisteminin tasarımında kullanılmış ve kavramsal bir dönüşüm haritası oluşturulmuştur. Bu dönüşüm yaklaşımı kapsamında, 21B sistemi modülleri olan bağ, bahçe, barınak, böğürtlen, bostan ve baharat gibi alanlar, SCAMPER adımlarına karşılık gelecek şekilde yeniden kurgulanmıştır. Örneğin, beton yüzeylerin doğal taş ve geçirgen malzemelerle değiştirilmesi, geleneksel oturma elemanlarının bilgilendirici sergi modüllerine dönüştürülmesi ve kullanıcı rotasının tematik SCAMPER istasyonları ile yönlendirilmesi gibi uygulamalara yer verilmiştir. Uygulama alanı olarak, Tunceli'nin yerel coğrafi, ekolojik ve kültürel verileri esas alınmıştır. Çalışmada yerel flora (ispir meşesi, Ovacık sarımsağı vb.), üretim kültürü ve sosyo-kültürel pratikler değerlendirmeye dâhil edilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, Tunceli'ye özgü ekolojik ve kültürel değerleri temel alarak, yerel kalkınmayı destekleyen, doğayla uyumlu, yaratıcı düşünmeyi teşvik eden ve toplumsal etkileşimi artıran bütüncül bir sanat bahçesi modeli önermektedir. Çalışma sonucunda, sanat bahçesinin doğayla bütünleşik ve sürdürülebilir bir yaşam modeli sunabileceği ve bunun gelecekteki mekânsal tasarımlara ilham verebilecek özgün bir çerçeve oluşturduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the design of a botanical ecosystem in the context of an art garden, aiming to restore the balance between nature and humanity through the SCAMPER technique. The study investigates the design of a sustainable, innovative entrepreneurial ecosystem. Art gardens are evaluated not only as aesthetic and recreational spaces but also as areas for science, culture, and social interaction. In this context, a multi-layered system is proposed, different from the classical park and garden concept. Within this system, the“21B model”has been developed, consisting of modules such as vine, garden, shelter, blackberry, vegetable garden, and herbs, aiming to transform the individual into not only a user but also a producer and a thinker. In the study, the SCAMPER method has been adapted to the design of the art garden, and the transformation process of parks has been modeled through each step. The SCAMPER steps, including“Substitute, Combine, Adapt, Modify, Put to Other Uses, Eliminate, and Rearrange,”have been utilized to create a conceptual transformation map and an original design for a sustainable, innovative entrepreneurial ecosystem. Within this transformation approach, the modules forming the 21B system, such as vine, garden, shelter, blackberry, vegetable garden, and herbs, have been restructured to correspond to the SCAMPER steps. For example, replacing concrete surfaces with natural stone and permeable materials, transforming traditional seating elements into informative exhibition modules, and guiding user paths with thematic SCAMPER stations have been implemented. As an application area, the local geographical, ecological, and cultural data of Tunceli have been considered. The study includes an evaluation of local flora (Ispir oak, Ovacik garlic, etc.), production culture, and socio-cultural practices. As a result, this research proposes a holistic art garden model that supports local development, encourages creative thinking, and enhances social interaction, based on the ecological and cultural values unique to Tunceli. In conclusion, the study reveals that the art garden can offer a nature-integrated and sustainable lifestyle model, providing an original framework that could inspire future spatial designs.