İstanbul'da belediye çalışanlarının afet sonrasında ruh sağlığı etkilenimlerinin ve gelecekteki afetlere bireysel hazırlıklarının değerlendirilmesi
Assessing the effects of disasters on the mental health of municipal workers in İstanbul and their individual preparedness for future disasters
  1. Tez No: 946424
  2. Yazar: GÖKÇE HAZAR OTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ CANBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Afetler, bireylerin ve toplumların yaşamları açısından fiziksel, sosyal ve psikolojik sonuçlar doğuran doğa, teknoloji veya insan kaynaklı olaylardır. Afetlerde yaşanan travmatik deneyimler kısa ve uzun vadede, bireysel ve toplumsal birçok psikososyal etkiye neden olmaktadır. Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanlarının ruh sağlıkları üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve İBB çalışanlarının bireysel afet hazırlık düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Vaka Kontrol tipindeki bu çalışma, afet bölgelerinde görev yapan ve yapmayan İBB personel oluşturmaktadır. Katılımcılardan sosyodemografik bilgiler alınmış ve psikolojik etkilenim düzeylerini belirlemek Depresyon, Anksiyete Stres-21 (DASS-21) Ölçeği ve Afetlere Bireysel Hazırlık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya bölgede çalışan 401, çalışmayan 536, toplam 937 İBB personeli dâhil edilmiştir. Bulgular: Afet bölgesine gidip afetzedelerle birebir temas eden personelde psikolojik etkilenim düzeylerinin daha yüksek olduğu ve travmatik deneyimlere bağlı olarak depresyon, stres ve anksiyete gibi ruh sağlığı sorunlarının daha yaygın olduğu belirlenmiştir (p=0,021,p=0,001,p=0,014). Çalışmamızda, deprem bölgesine giden erkeklerin DASS-21 ölçek puanları istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek (p=0,008,p
Özet (Çeviri)
Introduction: Disasters are natural, technological, or human-induced events that have physical, social, and psychological consequences for individuals and communities. Traumatic experiences during disasters lead to numerous psychosocial effects at both individual and societal levels in the short and long term. This study aims to assess the impact of the earthquakes that occurred in Kahramanmaraş on February 6, 2023, on the mental health of Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) employees and to evaluate their level of individual disaster preparedness. Materials and Method: This case-control study consists of IMM personnel who were either deployed to disaster zones or did not participate in disaster response efforts. Participants provided sociodemographic information, and their psychological impact levels were assessed using the Depression, Anxiety, and Stress Scale-21 (DASS-21) and the Individual Preparedness for Disasters Scale. A total of 937 IMM employees participated in the study, including 401 who worked in the disaster area and 536 who did not. Results: It was found that personnel who were deployed to disaster zones and had direct contact with disaster victims experienced higher levels of psychological distress, with depression, stress, and anxiety being more prevalent among them (p=0.021, p=0.001, p=0.014).