Mehdi hadislerinin tedkiki
The Studies of Mahdi traditions
  1. Tez No: 94644
  2. Yazar: MEHMET ALİ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Durmuş, M. Ali, Mehdi Hadîslerinin Tedkiki, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, 1-217 s. TEZ ÖZETİ Mehdi konusu, hemen hemen, gelmiş geçmiş bütün dünya din ve kültürlerinde ortak olan bir kurtarıcı mitinin, İslam kültüründeki izdüşümünden ibarettir. Müslümanların en önemli dini kaynaklarına (hadis külliyatı) girebilmiş bu hadisleri inceleme konusu olarak seçtik Çünkü bu konunun ne idiğini ortaya koymak gerekiyordu. Mehdi konusu İslam kültüründe hem Şia hem de Ehli Sünnet arasında ortak inanç konusu olmakla beraber, Ehli Sünnet'te Şiadaki gibi inanç esaslarından sayılmamıştır. Mehdi' nin en rijit imajı olan İmam, Şia itikadının neredeyse esası demektir. Şia itikadının temeli Masum İmamdır. Bu tez çalışmamızda, Kutüb-i Sitte'den Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace'nin Sunenleri ile, İbni Hanbel'in Musned'ini esas alarak, Mehdi-i muntazar'ı haber veren hadisleri hem sened tenkidi ve hem de metin tenkidi bakımından tedkik etmiş bulunuyoruz. Hadislerin sened tenkidi göstermiştir ki, bu hadisler, hadiscilerin en çok önem verdikleri sened bakımından bile güvenilir değillerdir. Her bir hadisin en az bir ravisi, şiddetle tenkid edilmekten kurtulamamıştır. Yani hadisler, mütevatir olmak bir yana, sahih bile sayılmaktan uzaktırlar ve itikadda delil olamazlar. Metin açısından ise ilk başta göze çarpan husus, hadislerin içerdikleri mantıksal, tarihsel çelişkiler ve abartılardır. Ayrıca fiten kitaplarında fiten rivayetlerinin Tevrat* tan alındıklarının çok açık biçimde dile getirilmesi, Mehdi fikrinin Yahudi (İsraili) kaynaklı olduğunu kanıtlamaktadır. Yahudi mesihciliğinin kökeninde de İran Zerdüştiliğinin, Maniheizm ve Zendeka kültürlerinin etkisi vardır. 'Mehdi Hadisleri* gibi, benzeri istikbal haberleri yeniden gözden geçirilmeli, İslam düşüncesindeki dine aykırı, harici kültürel tortular ayıklanmalıdır. MÎ
Özet (Çeviri)
Durmuş, M. Ali, Mehdi Hadislerinin Tedkiki, Yüksek Lisans Teû, Danışman; Doç. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, 1-217 s. SUMMARY OF THE THESIS The theme ofMahdi, almost is a projection of the myth of savior that found in every religion and cultures that past and living in the World, to the Islamic culture. Thus ı chose the hadiths that entered to the very important book of the Muslims. Because, it had to exploited this theme. The Mahdi theme, is an common object of belief in Islamic culture in 'Şia' as well as 'Ehli sünnet'. But in 'Ehli Sünnet', not accepted a condition of the belief, in spite of 'Şia'. The foundation of the 'Şia's belief, is the innocent religious leader (Masum Imam). This doctrine is almost essential of Şia belief In this thesis ı investigated the hadiths that inform the 'Expected-Savior' (Mahdi-i Muntazar), both of truthfulness (sened) and text critisizm. İn question hadiths to be found in the three of the books ofhadith, namely 'Six Book' (Kutiib- iSitte), that these are 'EbuDavud', 'Tirmizi', 'İbni Mace' And other one, book of Ahmed İbni Hanbel, namely 'Musned'. It appeared by the critic of truthfulness (sened), those hadiths not trusted, in spite of the Scholars considered very important this truthfulness. Each of hadiths, at least one teller of them had certainly critized On the other hand, from the point ofviev critisizm of the text, this is a relity that, those hadiths have many logical, historical contradictions and exaggerations. İn addition, it understood that, the Mahdi idea's sources is the Jewish religion. Because, it explained in the books of apocalypse (el-Kutubu'l-Fiten) fact that, the stories of apocalypse are derived from Old Testament İn the source of Jewish messianism, the influence of Zoroastraism etc This research demonstrated that Mahdi hadiths as well as future news must reinvestigate. Thus, the alien things in islamic culture may be selected