Abdurrahman B. Mehdî ve hadis ilmindeki yeri
Abdul-Rahman Bin Mahdi and his contribution to the science of hadith
- Tez No: 602562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİT ALİ GÜŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Abdurrahman b. Mehdî, bilhassa hadis ilminde ön plana çıkmış çok yönlü bir âlimdir. Etbâu't-tâbiîn devrinin hadisçilerinden biri olan İbn Mehdî, çok sayıda hadisleri senetleriyle birlikte ezberlemiş ve hadis ilminde derin vukûfiyet kazanmıştır. O, Yahyâ b. Sa'îd el-Kattân, İmam Şâfiî, Ahmed b. Hanbel, Yahyâ b. Maîn, Ebû Ubeyd Kâsım b. Sellâm ve Mâlik b. Enes gibi büyük ilim adamları tarafından övgüye mazhar olmuştur. Abdurrahman b. Mehdî, hadislerin râvi değerlendirmesine göre sıhhatini belirlemede etkin role sahip olan cerh ve ta'dîl ilmine de katkı sağlamıştır. Onun, hadis rivayetinde kendine has bazı uygulamaları da olmuştur. İbn Mehdî'nin rivayet ettiği hadislerin hemen hemen hepsi güvenilir hadis kaynaklarında yer almaktadır. Bu çalışmada onun hadis ilminde ne kadar önemli bir yere sahip olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abdulrahman bin Mahdi is a distinguished scholar who has a vast experience in various deciplines, specially Hadith. He was one of“al-Tabi'in”and cited a lot of good-referenced hadith. Bin Mahdi was endorsed by many scholars; such as Yahya bin Sa'id bin Farroukh al-Qatan, Al-Shafi'I, Ahmad ibn Hanbal, Yahya ibn Ma'in, Abu Ubaid al-Qasim bin Salam, and Malik ibn Anas. He has writings in Impugnment and Validation, which is a key branch in Hadith Science, as it evaluates and rates Hadith narrators. Bin Mahdi stated his own rules for Hadith narration. As a result, his narration was sound, reliable, and good-referenced. The researcher asserts, through this treatise, the importance of Abdulrahman bin Mahdi contribution to the science of Hadith.