Orta düzeyde okuma öncesi etkinliklerin okunacak metnin daha hızlı ve kolay anlaşılması üzerine etkisi
At The Intermediate level, the effect of pre-reading activities on reading texts in terms of pace and efficiency
  1. Tez No: 94643
  2. Yazar: DUYGU DİNÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜL KESKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışma okuma öncesi etkinliklerin, orta düzeyde okunacak metnin daha kolay ve hızlı anlaşılması üzerine etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Kavramsal çerçevenin oluşturulmasından sonra, öntest olarak orta düzeyde belirlenmiş bir metin seçilmiştir. Bu metin dört ayrı sınıfa okuma öncesi etkinlik yapılmadan, uygulanmıştır. Sonuçlar gruplar arasında fark olmadığını göstermiştir. Daha sonra, gene orta düzeyde belirlenmiş iki ayrı metin seçilmiştir. Bu iki metin orta düzeydeki dört ayrı sınıfa uygulanmıştır. îlk önce ikinci metin 'My Favourite Type of Teacher' 2 Fen B ve 2 Sos A sınıflarına okuma öncesi etkinliklerle, 2 Fen A ve 2 TM A sınıflarına etkinliksiz uygulanmıştır. İkinci metnin verilerinin doğruluğunu test etmek için üçüncü bir metin 'Horses in History' önceki aşamada okuma öncesi etkinliklerin yapıldığı sınıflara bu aşamada etkinliksiz, yapılmayan sınıflara da İt?etkinliklerle uygulanmıştır. Her üç aşamada da öğrencilerin verilen sürede metinleri okuyup, okuyamadıkları ölçülmüştür. Sonuç olarak okuma öncesi etkinliklerin uygulandığı sınıflarda doğru yanıt verilen soru sayısının ve ortalamaların daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca okuma öncesi etkinlikler uygulandığı zaman öğrenciler sorulara daha kısa sürede yanıt vermişlerdir. Bu uygulama; yazılı metinlerin sonunda yer alan ve orta düzeyde içerik, beceri ve tekniklere göre düzenlenmiş soruların test edilmesiyle yapılmıştır. l/i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at finding out whether prereading activities have any positive effects on the comprehension of reading passages at the intermediate level. After theoratical discussions, an intermediate text was chosen as a level of readiness. The text was administered to four sample classes without any prereading activities. The results indicated that all the classes were at the same level. Then, two other intermediate passages were administered to the same classes. In two of these classes -2 Fen B and 2 Sos A- prereading activities were used and in the other two -2 Fen A and 2 TM A- were not for the second passage 'My Favourite Type of Teacher'. In order to check the results of the second text, a new and third text JHorses in History' was used with prereading activities in those classeswhere such activities were not used, and without prereading activities in the classes where they were used. In every step whether students were able to finish the texts in a given time was tested. As a result, it was seen that the number of correct answers and success rate and timing were better in the classes where prereading activities were initiated than that of the ones where such activities were not used. This study was carried out by testing the questions which were at the end of the texts, and organized according to the context, reading skills and techniques of the intermediate level.