Râgıb Râif & Raûf Ahmed'in Mısır Meselesi adlı eserinin transkripsiyonu ve tahlili
Transcription and analysis of Râgib Râif & Raûf Ahmed's work titled Misir Affair
  1. Tez No: 946475
  2. Yazar: NEVZAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÖZBOZDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti yoğun bir diplomasi sürecine girmiştir. Bu dönemin en önemli konularından biri de Mısır Meselesi olmuştur. Mısır'da asayişi sağlayan Mehmet Ali Paşa burada önemli bir güç haline gelmiştir. Osmanlı Devleti, Mehmet Ali Paşa'nın isyan etmesiyle Rusya ile 8 Temmuz 1833'te Hünkâr İskelesi Antlaşması imzalamıştır. Avrupalı devletlerin de Mısır Meselesi 'ne müdahil olmasıyla bu sorun 1840 Londra Antlaşması ile çözülmüştür. Mehmet Ali Paşa'nın Osmanlı Devleti'ne karşı isyanı, Osmanlı Devleti'nin bu iç meseleyi Avrupalı devletlerin yardımı ile halletmesine neden olmuştur. Bu iç mesele Osmanlı Devleti'ni uluslararası alanda zor durumda bırakmıştır. Hidiv İsmail Paşa döneminde Mısır, Avrupa idare tarzında yönetilmeye çalışılmıştır. Hidiv İsmail Paşa, Sudan, Darfur Zengibar bölgelerini ele geçirmiş, Kızıldeniz ve Aden sahillerini Mısır idaresine katmıştır. Mali alanda bozulmalar neticesinde Avrupalı devletler Mısır ekonomisini kontrol edebilmek için burada 1876 yılında Duyun-u Umumiye Sandığı kurmuşlardır. İngiltere'nin isteği üzerine“Dual kontrol”sistemi oluşturulmuştur. Bu süreç Sultan II. Abdülhamid tarafından Hidiv İsmail Paşa'nın 1879'da azli ile sonuçlanmıştır. 1882 yılında ise İngiltere Mısır'ı işgal etmiştir. Osmanlı Devleti bu işgali protesto etmiştir. Osmanlı Devleti'nin tüm girişimlerine rağmen İngiltere izlemiş olduğu muğlak politikası, bu süreçte Avrupalı devletleri yanına çekmesi, İngiltere'nin Mısır'da kalıcı hale gelmesine neden olmuştur. Sonuç olarak Mısır Meselesi bir iç sorun iken, Avrupalı devletlerin müdahalesi ile uluslararası bir mesele haline dönüşmüş, 15 Temmuz 1882'de İngiltere'nin işgali ile sonuçlanmıştır. Transkripsiyonu yapılan bu eser, Osmanlı Devleti'nin XIX. yüzyıl boyunca diplomasi alanında geçirdiği aşamaları ve Mısır Meselesi'nde gösterdiği çabayı anlatması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the XIXth century, the Ottoman Empire entered a period of intense diplomacy. One of the most important issues of this period was the Egyptian Question. Mehmet Ali Pasha, who ensured order in Egypt, became an important power here. The Ottoman Empire signed the Treaty of Hünkâr İskelesi with Russia on July 8, 1833 after Mehmet Ali Pasha rebelled. With the intervention of European states in the Egyptian Question, this problem was solved with the Treaty of London in 1840. Mehmet Ali Pasha's rebellion against the Ottoman Empire led the Ottoman Empire to resolve this internal issue with the help of European states. This domestic issue put the Ottoman Empire in a difficult situation in the international arena. During the reign of Khedive Ismail Pasha, Egypt was tried to be governed in the European style of administration. Khedive Ismail Pasha conquered Sudan, Darfur, Zengibar regions and annexed the Red Sea and Aden coasts to Egyptian administration. As a result of the deterioration in the financial field, European states established the Duyun-u Umumiye Fund in 1876 in order to control the Egyptian economy.“Dual control”system was established upon the request of England. This process culminated in the dismissal of Khedive Ismail Pasha by Sultan Abdülhamid II in 1879. In 1882, Britain invaded Egypt. The Ottoman Empire protested this invasion. Despite all the attempts of the Ottoman Empire, the ambiguous policy pursued by Britain and the fact that it attracted European states to its side in this process caused Britain to become permanent in Egypt. As a result, while the Egyptian Question was a domestic problem, it turned into an international issue with the intervention of European states and resulted in the British invasion on July 15, 1882. This transcribed work is important in terms of explaining the stages the Ottoman Empire went through in the field of diplomacy throughout the XIXth century and the efforts it made in the Egyptian Question.