Kazak toplumunda etnokültürel unsurlar, değerler ve felsefe
Ethnocultural in Kazakh society elements, valuesand philosophy
- Tez No: 946478
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KOÇ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Araştırmanın temel amacı, Felsefe, insan ve dünya arasındaki ilişkinin evrensel temellerini inceler. Onları birbirine bağlayan mekanizma kültürdür ve doğası gereği her zaman etniktir. Felsefe, kültürün manevi özünü, çekirdeğini, köklerini ele almak, ayrıca geleneklerin varlığını, varoluşunu etno-kültür felsefesinde belirlemektir. Kazak halkının felsefı değerlerinin ve özelliklerin oluşturuluş tarihini ve Kazak halkına kazandırılış sürecini incelemektir. Çalışma nitel araştırma türlerinden fenomenolojik araştırma metoduyla desteklenmiştir. Tez çalışmada Kazak halkının felsefi değerlerine analizi yapılmakta ve kazak felsefesindeki özellikleri vurgulanmaktadır. Çalışmada Kazak halkının kültürel değerlerine ilişkin çeşitli olumsuz tutumları eleştirel analizlere tabi tutularak incelenmiştir. Dünya kültürleri arasındaki kültürel alışverişi teşvik eden ve bağımsızlığını yeni kazanmış devletlerin, kültürel kimliklerini oluşturmalarına yardımcı olan Kazakların kültürel mirası, çeşitliliğinin tüm zenginliğini dünyaya sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the research is Philosophy, which studies the universal foundations of the relationship between man and the world. The mechanism that binds them together is culture, and it is always ethnic in nature. Philosophy is to deal with the spiritual essence of culture, its core, roots, as well as to determine the existence, existence of traditions in ethno- cultural philosophy The aim of this course is to examine the history of the formation of the philosophical values and characteristics of the Kazakh people and the process of their acquisition of the Kazakh people. The study was supported by a phenomenological research method, which is one of the qualitative research types. In the thesis study, the philosophical values of the Kazakh people are analysed and their characteristics in Kazakh philosophy are emphasised. In this study, various negative attitudes of the Kazakh people towards their cultural values were examined by subjecting them to critical analysis. The cultural heritage of the Kazakhs, which promotes cultural exchange between world cultures and helps the newly independent states to form their cultural identity, presents all the richness of its diversity to the world.