Kliniğimizde uygulanan doğumsal pitozis cerrahisi sonuçları
Results of congenital ptosis surgery performed at our clinic
  1. Tez No: 946479
  2. Yazar: ELVİN HALİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM SERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Göz kapaklarının temel fonksiyonu globu korumaktır. Göz yaşı filminin göz yüzeyine eşit olarak dağılmasını sağlar. Görme fonksiyonu için göz kapağı ve çevre dokuların sağlıklı olması gerekir. Blefaropitozis çeşitli nedenlere bağlı olarak üst göz kapağının primer bakış pozisyonunda düşük olması ve kapak aralığının daralması anlamına gelmektedir. Çocuklarda pitozis cerrahisinde amaç; hastanın vizüel aksını açmak, ambliyopinin önlenmesi ve kozmetik açıdan iyilik hali sağlamaktır. Tatmin edici sonuç elde etmek için tanının doğru konulması ve uygun cerrahi prosedürün seçilmesi önemlidir. Blefaropitozis cerrahisinde levator kas fonksiyonu kötü olan ptozis hastalarına frontal asma tekniği, levator fonksiyonu iyi olan ptozis hastalarına levator aponöroz cerrahisi en yaygın kullanılan cerrahi seçeneklerdir. Çalışmamızda; kliniğimizde doğumsal pitozis nedeniyle uygulanan levator aponöroz ve frontal askılama cerrahisi tekniklerinin sonuçlarını cerrahi başarı açısından değerlendirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The primary function of the eyelids is to protect the globe. It ensures that the tear film is evenly distributed across the surface of the eye. For vision to function properly, the eyelids and surrounding tissues must be healthy. Blepharoptosis refers to the drooping of the upper eyelid in the primary gaze position and narrowing of the eyelid aperture due to various causes. The goal of ptosis surgery in children is to open the patient's visual axis, prevent amblyopia, and achieve cosmetic improvement. Accurate diagnosis and selection of the appropriate surgical procedure are important for achieving satisfactory results. In blepharoptosis surgery, the frontal suspension technique is the most commonly used surgical option for ptosis patients with poor levator muscle function, while levator aponeurosis surgery is the most commonly used surgical option for ptosis patients with good levator function. In our study, we aimed to evaluate the outcomes of levator aponeurosis and frontal suspension surgery techniques performed at our clinic for congenital ptosis in terms of surgical success.