Development of a lorentz field-based techniquefor wound healing: ın vıvo and ın vıtro studies
Yara iyileşmesi için lorentz alan temelli bir tekniğin geliştirilmesi: in vivo ve in vitro çalişmalar
  1. Tez No: 946496
  2. Yazar: MERVE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yara iyileşme sürecinin hızlandırılması, modern biyomedikal araştırmaların önemli odak noktalarından biri haline gelmiştir. Bu tezde, ultrason ve statik manyetik alan etkileşimi ile oluşan Lorentz kuvvetleri kullanılarak yara iyileşmesi için yenilikçi bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde, 16 elemanlı Doğrusal Faz Dizisi (DFD) ultrasonik dönüştürücü kullanılarak elde edilen akustik basınçlar, statik manyetik alanla etkileşime girerek yara bölgesinde elektrik akımı oluşturmakta ve bu da hücresel iyileşme sürecini tetiklemektedir. Bu çalışma, sayısal simülasyonlar, hücre kültürü ve sıçanlar üzerinde yapılan hayvan deneyleri ile üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, hem in vitro hem de in vivo uygulamalarda anlamlı iyileşme sağlandığını göstermektedir. Bu yöntem, geleneksel tedavi yöntemlerine etkili bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Acceleration of the wound healing process has become one of the important focal points of modern biomedical research. In this thesis, an innovative method for wound healing has been developed using Lorentz forces generated by the interaction of ultrasound and a static magnetic field. In this method, acoustic pressures obtained using a 16-element Linear Phased Array (LPA) ultrasonic transducer interact with the static magnetic field to generate an electric current in the wound area, which triggers the cellular healing process. This study was carried out in three stages: numerical simulations, cell culture, and animal experiments on rats. The results show that significant improvement is achieved in both in vitro and in vivo applications. This method offers an effective alternative to traditional treatment methods.