Polistiren mikropartiküllerinin model böcek Tenebrio molitor L. (coleoptera: Tenebrionidae)'un larval evresi üzerinde immünolojik etkileri
Immunological effects of polystyrene microparticles on the larval stage of the model insect Tenebrio molitor L. (coleoptera: tenebrionidae)
  1. Tez No: 946495
  2. Yazar: NURŞEN ŞİMŞEKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Zooloji, Physiology, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Polistiren (PS), yavaş bozunan ve çevrede yaygın olarak mikroplastik (PS-MP, >5 mm) formlarda birikime uğrayan plastik türlerinden biridir. Bu çalışmada 1 µm boyutunda PS-MP'nin farklı dozlarının (5, 10, 20, 40 mg/ml) ön model organizma sarı un kurdu, Tenebrio molitor L. (Coleoptera: Tenebrionidae) türü üzerindeki immünolojik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Belirlenen PS-MP dozlarına besin aracılığıyla maruz kalan gruplarda kontrol grubuna kıyasla larval ve pupal yaşam süresinin arttığı, larval, pupal ve ergin ağırlığının azaldığı belirlendi. PS-MP uygulama sonrasında larval hemolenfteki toplam hemosit sayısı, mitotik indeks, plazmatosit, granülosit ve önositoit oranlarının dozlara göre değiştiği belirlenirken, prohemosit oranında bir değişiklik gözlenmedi. Yayılan hücre, nekrotik ve anormal hücre oluşum oranları PS-MP dozuna bağlı olarak artarken, apoptotik hücre oranının en yüksek dozda azaldığı belirlendi. Larval hemositlerin enkapsülasyon tepkisi ise kontrole kıyasla azaldı. Larval hemolenfteki toplam protein miktarında önemli bir değişiklik gözlenmezken fenoloksidaz aktivitesinin PS-MP doz artışına bağlı olarak arttığı belirlendi. Comet analiz sonuçlarına göre ise PS-MP dozuna bağlı olarak DNA hasarında artış olduğu tespit edildi. Tez kapsamında elde edilen tüm veriler, düşük boyutlu (1 µm) PS-MP'ye artan dozlarda maruz kalan model ve ekonomik-faydalı böcek T. molitor larvalarının doğal bağışıklık savunmasında değişikliğe neden olurken, sitotoksik ve genotoksik etkilerin varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Polystyrene (PS) is a type of plastic that degrades slowly and accumulates widely in the environment in the form of microplastics (PS-MPs, >5 mm). This study aimed to investigate the immunological effects of different doses (5, 10, 20, 40 mg/ml) of 1 µm PS-MPs on the yellow mealworm, Tenebrio molitor L. (Coleoptera: Tenebrionidae), a model organism. Exposure to PS-MPs through the diet resulted in increased larval and pupal developmental times but decreased larval, pupal, and adult weights compared to the control group. PS-MP exposure altered total hemocyte count, mitotic index, and the levels of plasmatocytes, granulocytes, and oenocytoids in larval hemolymph, while prohemocyte rate unchanged. The rate of spreading, necrotic, and abnormal hemocytes increased with an increasing PS-MP dose, whereas the level of apoptotic cells decreased at the highest dose. The encapsulation response of larval hemocytes decreased compared to the control. While no significant change was observed in the total protein content of larval hemolymph, phenoloxidase activity in hemolymph increased with an increasing PS-MP doses. Comet assay results revealed a dose-dependent increase in DNA damage in the larval hemocytes. All data obtained in this study indicate that exposure to low-sized (1 µm) PS-MPs at increasing doses alters the innate immune defense of model and economic insect T. molitor larvae, while also causing cytotoxic and genotoxic effects.