Çanakkale ekolojik koşullarında farklı reyhan (ocimum basilicum L.) genotiplerinin verim ve tarımsal performanslarının belirlenmesi
Determination of yield and agronomic performances of different basil (ocimum basilicum L.) genotypes under canakkale ecological conditions
  1. Tez No: 946498
  2. Yazar: AZIZA NOORY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tatlı fesleğen (Ocimum basilicum L.) taze veya kurutulmuş olarak gıdalar, şekerleme ürünleri ve içecekler için tatlandırıcı ve parfümeri, ilaç ve tıp endüstrisi gibi önemli ekonomik alanlarda yaygın olarak kullanılan ilaveten yağ ve süs bitkisi olarak ta kullanım potansiyeline sahip küresel olarak popüler ve yaygın tıbbi ve aromatik bitkilerden biridir. Bu çalışmada Çanakkale ekolojik koşullarında farklı fesleğen popülasyon ve çeşitlerinin verim ve performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede dördü yurt dışından (Afganistan 1, Afganistan 2, Kazakistan ve Türkmenistan) ve dördü Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden (İspir, Yusufeli, Kayseri ve Malatya) olmak üzere 8 popülasyon, bir çeşit (Vilmorin) ve bir seleksiyon materyali (Seleksiyon 1) olmak üzere toplam 10 fesleğen kullanılmıştır. Deneme, on uygulama ve üç tekerrürlü tamamen tesadüf blokları deseninde düzenlenmiştir. Araştırmada bitki boyu, dal sayısı, gövde çapı, yaprak uzunluğu, yaprak eni, yeşil herba verimi, kuru herba verimi, kuru yaprak verimi, yağ oranı, yağ verimine ait bulgular değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre bitki boyuna ait değerler 49,40-61,27 cm, dal sayıları 17,1-24,3 adet/bitki, gövde çapı 9,85-12,43 mm, yaprak uzunluğu 5,8-7,40 cm, yaprak eni 3,33-5,01 mm, yeşil herba verimi, 2822,18-3023,20 kg/da, kuru herba verimi 465,94-518,92 kg/da, kuru yaprak verimi 261,60-285,97 kg/da, yağ oranı % 0,61-0,75 ve yağ verimi 1,77-2,34 L/da arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Sweet basil (Ocimum basilicum L.) is one of the most globally popular and widespread medicinal and aromatic herbs that is widely used fresh or dried as a flavoring for foods and beverages, and in important economic areas such as perfumery, pharmaceutical and medical industries, as well as having the potential to be used as an essential oil and ornamental plant. This study aims to determine the yield and performance of different sweet basil populations and genotypes under the ecological conditions of Çanakkale. The experiment included a total of 10 basil genotypes, four from foreign (Afghanistan 1, Afghanistan 2, Kazakhstan, and Turkmenistan) and four natives from various regions of Turkey (İspir, Yusufeli, Kayseri, and Malatya), one variety (Vilmorin), and one selection material. The experiment was arranged as a completely randomized block design with ten treatments and three replicates. The study evaluated findings related to plant height, branch number per plant, diameter of the plant, length of the leaf, width of the leaf, fresh herb yield, dry herb yield, dried leaf yield, essential oil ratio, and essential oil yield. According to the results, plant height values ranged from 49,40 to 61,27 cm, the number of branches per plant ranged from 17.1 to 24,3, the diameter of the plant ranged from 9,85 to 12,43 mm, the length of the leaf ranged from 5,8 to 7,40 mm, the width of the leaf ranged from 3,33 to 5,01 mm, fresh herb yield ranged from 28,22 to 30,23 t/ha, dry herb yield ranged from 4,659 to 5,189 t/ha, dried leaf yield per hectare ranged from 2,616 to 2,859 t/ha, essential oil ratio ranged from 0,61 to 0,75%, and essential oil yield per hectare ranged from 17,7 to 23,4 L.