Kentsel dönüşümde toplum katılımlı coğrafi bilgi sistemleri (TKCBS) kullanılarak katılımcı haritalama
Participaratory mapping in urban regeneration using public participation gis (PPGIS)
  1. Tez No: 946499
  2. Yazar: KARDELEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışmasında amaç, Türkiye'nin Niğde İli Merkez İlçesi Kale Mahallesi'nde“Koruma ve Yenileme Projesi”çerçevesinde, Toplum Katılımlı Coğrafi Bilgi Sistemleri (TKCBS) kullanılarak sahanın mekânsal planlama stratejilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda CBS yardımıyla mekânsal analizler ve katılım teknikleri ile sahaya ilişkin niceliksel ve niteliksel veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler yardımıyla sahanın GZFT (Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar, Tehditler) analizi yapılarak mekânsal planlama stratejileri ortaya konulmuştur. Bu stratejilerin önceliklendirilmesi için analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen önem düzeylerine göre sahanın gelişme yönünün belirlenmesi için Stratejik Dörtgen Analizi gerçekleştirilmiştir. Buna göre sahada uygulanması gereken öncelikli mekânsal planlama stratejileri, gelişme yönü ve müdahaleler belirlenmiştir. Bu çalışma, kentsel dönüşüm süreçlerine halkın katılımını entegre eden ve uzman görüşlerine dayalı, objektif karar alma mekanizmalarıyla şekillenen bir yaklaşım sunmaktadır. Elde edilen bulgular, hem koruma-yenileme projelerinde hem de karar vericilere yönelik stratejik planlamalarda rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the spatial planning strategies of the field using Public Participation Geographic Information Systems (PPGIS) within the framework of the“Protection and Transformation Project”in Kale Neighborhood, Central District of Niğde Province, Türkiye. In this context, quantitative and qualitative data regarding the field were collected with the help of GIS, spatial analysis and participation techniques. With the help of the obtained data, the SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) analysis of the field was carried out and spatial planning strategies were revealed. The Analytical Hierarchy Process (AHP) method was used to prioritize these strategies. Strategic Quadrangle Analysis was carried out to determine the development direction of the field according to the obtained importance levels. Accordingly, the priority spatial planning strategies, development direction and interventions to be implemented in the field were determined. This study presents an approach that integrates public participation in urban transformation processes and is shaped by objective decision mechanisms based on expert opinions. The findings serve as a guide for both conservation-renewal projects and strategic planning for decision makers.