Kaynaştırma öğrencilerine toplama işleminin mikro öğrenme yoluyla öğretimi
Teaching the addition process to inclusive students through micro learning
  1. Tez No: 946565
  2. Yazar: DENİZ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL GÜN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, mikro öğrenme yöntemine göre hazırlanan matematik etkinliklerinin hafif düzey zihinsel yetersizliği bulunan kaynaştırma öğrencilerinin toplama işlemi becerisi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Çalışma 2024-2025 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde bir ortaokulda öğrenim gören 13-14 yaş aralığındaki üç hafif düzey zihinsel yetersizlik tanısı bulunan kaynaştırma öğrencisi ile yürütülmüştür. Öğrencilerin toplama işlemi becerileri, öğretim sürecinde gerçekleştirilen oturumlar sırasında sergiledikleri performanslar temelinde değerlendirilmiştir. Öğretim sonrasında 5., 10. ve 15. günde gerçekleştirilen izleme oturumlarıyla bu becerilerin sürdürülebilirliği; genelleme oturumlarıyla ise farklı ortamlarda gösterilen performanslar üzerinden genellenebilirliği incelenmiştir. Veriler, gözlem formları, sosyal geçerliği ölçmek için oluşturulan görüşme soruları aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, mikro öğrenme yaklaşımıyla yapılan öğretimin hafif düzey zihinsel yetersizlik tanılı öğrencilerin toplama işlemi yapma becerisini edinmeleri üzerinde etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca öğrenciler öğrendikleri bilgileri farklı ortamlara genelleyebildikleri ve toplama işlemi becerisini 5. 10. ve 15. günlerde sürdürebildikleri görülmüştür. Öğrenci ve veli görüşleri ise mikro öğrenme etkinliklerinin dikkat çekici, öğrenmeye teşvik edici ve bireysel öğrenme hızına uyumlu bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin ders çalışma alışkanlıklarını geliştirdiğini ve öğrenmeye karşı ilgilerini artırdığını belirtmişlerdir. Bu çalışma, mikro öğrenme yönteminin, hafif düzey zihinsel yetersizlik tanılı öğrencilerin matematiksel işlem becerilerini geliştirmede işlevsel bir araç olabileceğine yönelik yeni bir bakış açısı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of mathematics activities designed according to the microlearning method on the addition skills of inclusion students with mild intellectual disabilities. The study was conducted using a single-subject research design, specifically the multiple probe design across participants. The research was carried out in the 2024–2025 academic year with three inclusion students aged 13–14, diagnosed with mild intellectual disabilities, who were attending a public middle school in Gaziantep, Türkiye. The students' addition skills were evaluated based on their performance during the instructional sessions. Following the instruction, maintenance of skills was assessed through follow-up sessions conducted on the 5th, 10th, and 15th days, while generalization was examined through tasks presented in different settings. Data were collected through observation forms, interview questions developed to assess social validity. The findings revealed that instruction based on the microlearning approach was effective in helping students with mild intellectual disabilities acquire addition skills. It was also observed that students were able to generalize what they had learned to new contexts and maintain their addition performance over time. Student and parent feedback indicated that the microlearning activities were engaging, motivating, and well-suited to individual learning paces. In addition, it was noted that students improved their study habits and showed increased interest in learning. This study offers a new perspective on the use of microlearning as a potentially effective tool for improving mathematical operation skills in students with mild intellectual disabilities.