Bozkır Genel Valiliği döneminde Kazaklar (1882-1918)
Kazakhs during the period of the Governor-Generalship of the Steppes (1882-1918)
- Tez No: 946605
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BİLAL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez, 1882-1918 yılları arasında Rus İmparatorluğu'nun Bozkır Genel Valiliği aracılığıyla Kazak topraklarında uyguladığı sömürge politikalarının Kazak toplumuna etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Bozkır Genel Valiliği döneminde Kazakların yaşadığı idari, toplumsal ve iktisadi değişimleri kapsamaktadır. Ombı, Akmola, Semey, Pavlodar ve Doğu Kazakistan'ın diğer bölgeleri çalışmanın coğrafi sınırlarını oluştururken, Kazak Hanlığı'nın yıkılışından itibaren gelişen olaylar tarihsel arka plan olarak ele alınmıştır. Tez, tarihsel analiz yöntemine dayanmakta olup, arşiv belgeleri, resmî raporlar, dönemin gazeteleri ve konuyla ilgili akademik çalışmalar incelenerek hazırlanmıştır. Karşılaştırmalı analiz yöntemiyle Rus idari yapısı ve yerel Kazak toplum yapısı arasındaki dönüşüm süreci incelenmiştir. Tezde, Rus sömürge politikalarının Kazak toplumunun geleneksel yapısını büyük ölçüde dönüştürdüğü, yeni idari ve sosyal sınıfların ortaya çıktığı, eğitim ve din alanlarında etkili değişimlerin yaşandığı, iktisadi alanda ise toprak kayıplarının ve işçi hareketlerinin yaygınlaştığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda bu dönemde ilk bağımsızlık ve direniş fikirlerinin filizlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of the colonial policies implemented by the Russian Empire in Kazakh territories through the Steppe Governor-Generalship between 1882 and 1918. The study focuses on the administrative, social, and economic transformations experienced by the Kazakhs during the period of the Steppe Governor-Generalship. The geographical scope of the research includes the regions of Omsk, Akmola, Semey, Pavlodar, and other parts of Eastern Kazakhstan, while the historical background covers the period starting from the fall of the Kazakh Khanate. The thesis is based on historical analysis and has been prepared through the examination of archival documents, official reports, contemporary newspapers, and relevant academic studies. Using a comparative analysis method, the study investigates the process of transformation between the Russian administrative structure and the traditional Kazakh social order. The findings reveal that Russian colonial policies significantly altered the traditional structure of Kazakh society, leading to the emergence of new administrative and social classes, substantial changes in education and religion, and widespread land dispossession and labor movements in the economic sphere. Moreover, it concludes that the initial ideas of independence and resistance began to take root during this period.