Öğretmenlerin kariyer engelleri ile mesleki gelişim öz yeterlikleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' carreer barriers and professional development self-efficacy
  1. Tez No: 946604
  2. Yazar: MUHAMMED BURAK KESİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin kariyer engelleri ile mesleki gelişim öz yeterlikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki resmi ve özel okullarda görev yapan 391 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri“Öğretmenlerin Kariyer Engelleri Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Mesleki Gelişim Öz Yeterlikleri Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler betimsel istatistikler için SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; aritmetik ortalama, yüzde, frekans, t-test, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon teknikleri kullanılmıştır. Öğretmenlerin kariyer engelleri ölçeğinden elde edilen verilere bakıldığında en yüksek değere sahip olan faktörün yönetimden kaynaklanan engeller olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin mesleki gelişim öz yeterlikleri ölçeğine bakıldığında ise en yüksek değere sahip olan faktörün öğretimsel gelişim olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin kariyer engelleri ile mesleki gelişim öz yeterlikleri arasında zayıf düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu ilişkinin daha iyi anlaşılabilmesi adına nitel araştırmalar yapılabilir. Sonuçların genellenebilmesi için Türkiye'nin farklı yerlerinde benzer çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers' career barriers and their professional development self-efficacy. Relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. The sample of the study consists of 391 teachers working in public and private schools in Üsküdar district of Istanbul. The data of the study were collected with 'Teachers' Career Barriers Scale' and“Teachers”Professional Development Self-Efficacy Scale'. The data were analysed using SPSS 25 package programme for descriptive statistics. Arithmetic mean, percentage, frequency, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation techniques were used in data analysis. When the data obtained from the scale of teachers' career barriers are analysed, it is seen that the factor with the highest value is the barriers arising from management. When the teachers' professional development self-efficacy scale is analysed, it is seen that the factor with the highest value is instructional development. It is seen that there is a weak and positively significant relationship between teachers' career barriers and professional development self-efficacy. Qualitative research can be conducted to better understand this relationship. In order to generalise the results, similar studies need to be conducted in different parts of Turkey