Bozkır kültür çevresinde sosyal yapı ve teşkilatlanma
Social structure in step culture
- Tez No: 207215
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türk siyasal kültüründe devlet anlayısını ele alacagımız bu çalısmamızın amacı, devlet anlayısının dogusunu, gelismesini ve sekillenmesini etkileyen unsurları incelemek, bozkırda devlet kavramı ve anlayısının nasıl olustugunu, geçirdigi evreleri, devleti olusturan unsurları, hükümdarın görev ve yetkilerini, Türk devlet teskilatının yapısal özellikleri ve devlet baskanı, hükümet, danısma kurulları ve idarecilerin görevlerini saptamaya çalısmaktır. Bu tez çalısmasının kapsamı Bozkır Türkleri olmakla beraber, okuyucuya genel bir bakıs açısı da sunulmustur. Bu çalısmamız tarih arastırma ve degerlendirme yöntemlerine uygun olarak yazılı kaynaklar dikkate alınarak olusturulmustur. Çalısmamızın tamamlanmasında; konuyla ilgili kaleme alınan kitaplardan ve makalelerden faydalanılmıstır. Konuların terminolojik ve hukuki incelemesinde, hukuki eserlerden, Türk devlet gelenegi ve Türk tarihi ile ilgili eserlerden faydalanılmıstır. Türkler dünyanın en eski ve en köklü milletlerinden biri olup, büyük bir tarihî ve kültürel birikime sahiptir. Diger milletler belli bir toprak parçası üzerinde yasadıkları halde, Türkler dünyanın çesitli bölgelerinde yasamıslar, ve bir çok devlet kurmuslardır. Türkler için en önemli müessese devlettir. Siyasal kültürün ve devlet anlayısının olusması ve gelismesi, toplumun hayat tarzı, ekonomik faaliyetleri, iklim, cografya, nüfus gibi faktörlerle yakından ilgilidir. Türk siyasal kültürünün olusumu ve gelisiminde bozkır hayat tarzının çok önemli bir yeri vardır. Tarihte birçok devlet kuran Türkler, genis bir siyasal kültüre ve devlet tecrübesine sahiptir. Bu sekilde genis bir tarihi çıgırdan geçerek bugüne ulasan Türkler, Dünya tarihine bu özellikleriyle geçmis, devlet millet bütünlügü anlayısıyla varlık göstermistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; in which we discuss the state apprehension in Turkish politic culture, is analysing the components that affecting the rising, growth and form of state apprehension; trying to determine that how the state concept and apprehension had been formed, its phases, the components constituting the state, functions and powers of the crown, constitutional features of state organizaton and powers of the head of state, government, advisory boards and administrators. Besides the scope of this study is the Steppe Turks; a general viewpoint is also presented to reader. This study of ours has been composed by considering the written sources in conformity with history search and evaluation methods. During completing our study; the books and articles written related to subject have been used. Juristic works, works about Turkish state tradition and Turkish history have been used in the terminological and juristic analysis of subjects. The Turks; being one of the most ancient nations; have a great historical and cultural accumulation. As the other nations lived on a definite land; the Turks lived on various areas of the world,and established so many states. The most important establishment for the Turks is the state. Rising and development of political culture and the apprehension of the state are closely related to the factors such as life style of the society, its economical activities, climate, geography, population. The steppe life has an important place in rising and development of Turkish political culture. The Turks, established so many states in history; have a political culture and state experience in a wide range. The Turks, reaching today by passing through a wide historical line, have gone down to the world history with this characteristic and existed with apprehension of integrity of state and nation.