Belirsizlikle başa çıkmada Tanrı algısı ve dinî yüklemenin rolü: Kahramanmaraş örneği
The role of God perception and religious attribution in coping with uncertainty: The case of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 946626
  2. Yazar: MUHAMMED DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KARTOPU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Araştırmada, bireyin yaşam serüveni içerisinde yaşadığı zor durumlar, olumsuz olaylar, sıkıntılar, hastalıklar, ölümler gibi çeşitli belirsizlik durumlarıyla başa çıkmasında Tanrı algısının ve olaylara/durumlara dinî bir açıklama getirmesinin rolü ve ilişkisi incelenmektedir. Çalışmada iki veya daha çok sayıda değişken arasındaki değişimin, varlığını ve derecesini belirlemeye çalışan ilişkisel tarama modeli (korelasyonel) kullanılmıştır. Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Tanrı Algısı Ölçeği, Dinî Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ile Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği kullanılmıştır. Alan araştırması olarak hazırlanan çalışmanın örneklemi, tesadüfi olarak belirlenen, 6 Şubat Depremlerinin merkezi konumunda bulunan Kahramanmaraş ve kırsalında, 15-70 yaş arasında bulunan 564'ü kadın ve 396'sı erkek, toplam 960 kişiden oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre Belirsizliğe tahammülsüzlük oranları yüksek olan bireylerin, olumlu dinî başa çıkma oranlarının da yüksek olduğu konusunda pozitif korelasyon ilişkisi görülmektedir (r=0,217). Olumlu dinî başa çıkma değerleri yüksek olan bireylerin, hayata anlam ve amaç verme değerleri de yüksek çıkmıştır (r=0,275). Belirsizliğe tahammülsüzlük değişkeninin (varyansın) %4,7'sinin olumsuz dinî başa çıkma tarafından, %2,8'inin ise hayatın anlam ve amacı değişkeni tarafından açıklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bağımsız değişken (X) Olumsuz Dinî Başa Çıkma ile düzenleyici değişken (M) Tanrı Algısının birlikte ve ayrı olarak bağımlı değişken (Y) Belirsizliğe Tahammülsüzlük üzerinde düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Sonuç olarak dinî inançlar, bireylerin belirsizlikle başa çıkmasına destek olmakta, anlam anlayışını beslemekte, ruh sağlığını destekleyici, koruyucu ve yeniden yapılandırıcı özellikler taşımaktadır. İnsanın kontrolü kaybettiği sıkıntılı yaşam olaylarıyla karşılaştığında duygusal olarak maruz kalınan olumsuz durum ve olayın sonuçlarının kabullenilmesi ve yola devam edilmesinde sahip olunan dinî inançlar, destekleyici ve benzersiz katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines the role and relationship of the perception of God and the religious explanation of events/situations in coping with various uncertainties such as difficult situations, negative events, troubles, diseases, and deaths experienced by the individual in the course of life. The relational screening model (correlational) was used, which attempts to determine the existence and degree of change between two or more variables. The Intolerance to Uncertainty Scale, the Perception of God Scale, the Religious Coping Styles Scale, and the Meaning and Purpose of Life Scale were used. The sample of the study prepared as a field research consists of a total of 960 people, 564 women and 396 men, between the ages of 15-70, randomly determined in Kahramanmaraş and its rural areas, which were the epicenter of the February 6 Earthquakes. According to the research results, there is a positive correlation between individuals with high intolerance to uncertainty and high rates of positive religious coping (r=0.217). Individuals with high positive religious coping values also have high meaning and purpose in life values (r=0.275). It has been concluded that 4.7% of the intolerance of uncertainty variable (variance) is explained by negative religious coping and 2.8% by the meaning and purpose of life variable. The independent variable (X) Negative Religious Coping and the moderator variable (M) God Perception have a moderator effect on the dependent variable (Y) Intolerance of Uncertainty, both together and separately. As a result, religious beliefs support individuals in coping with uncertainty, nourish the understanding of meaning, and have features that support, protect and reconstruct mental health. When faced with distressing life events where a person loses control, religious beliefs provide supportive and unique contributions in accepting the negative situations and consequences of the event and moving on.