Atık kablo talaşı ile modifiye edilmiş bitümlü kaplamaların mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of engineering properties of asphalt pavements modified with waste cable shavings
  1. Tez No: 946627
  2. Yazar: MERVE AKKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, sürdürülebilir malzeme yönetimi ve döngüsel ekonomi ilkeleri doğrultusunda LDPE esaslı atık kablo talaşının bitüm modifikasyonunda kullanımı araştırılmıştır. Giderek artan trafik yükleri ve iklimsel değişkenlikler, geleneksel asfalt kaplamalarda deformasyon, çatlama ve servis ömrü kısalması gibi mühendislik sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu sorunların çözümü için bitümün performansını artırmaya yönelik katkı malzemelerinin kullanımı büyük önem taşımaktadır. Mevcut elastomer katkılar maliyet, bulunabilirlik ve çevresel etkiler açısından sınırlıdır. Bu nedenle atık plastik kökenli katkıların bağlayıcı modifikasyonunda değerlendirilmesi hem teknik hem çevresel hem de ekonomik açılardan umut verici bir yaklaşım sunmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında atık kablo talaşı %5, %10 ve %15 oranlarında B 50/70 sınıfı bitüme ilave edilerek modifiye bitümlerin özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Saf ve modifiyeli bağlayıcılara penetrasyon, yumuşama noktası, elastik geri dönme ile dinamik kayma reometresi (DSR) testleri uygulanmıştır. SEM analizleri ile katkının bitüm matrisiyle fiziksel olarak uyumluluğu doğrulanmaya çalışılmıştır. Çalışmalar sonucunda, katkı oranı arttıkça penetrasyon değerleri düzenli olarak azalırken, yumuşama noktası değerleri artmış ve buna bağlı olarak bağlayıcıların yüksek sıcaklıklardaki kıvamları yükselmiştir. LDPE esaslı atık kablo talaşı, elastik geri dönme kapasitesini sınırlı düzeyde artırmıştır. En yüksek kompleks kayma modülü değerini %15 atık kablo talaşı içeren bağlayıcının verdiği görülmektedir. Mikroyapısal değerlendirmelerde, SEM görüntüleri %5 ve %10 katkı oranlarında homojen dağılım sağlandığını; %15 oranında ise sınırlı kümelenme eğilimlerinin başladığını göstermiştir. Elde edilen bulgular, %10 katkı oranının mühendislik performansı ile işlenebilirlik arasında en uygun dengeyi sağladığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of LDPE-based waste cable shavings in bitumen modification was investigated in line with the principles of sustainable material management and circular economy. Increasing traffic loads and climatic variability lead to engineering problems such as deformation, cracking, and shortened service life in conventional asphalt pavements. To address these challenges, the use of additives that enhance the performance of bitumen is of great importance. However, conventional elastomer additives are limited in terms of cost, availability, and environmental impact. Therefore, the incorporation of plastic-based waste materials into binder modification offers a promising approach from technical, environmental, and economic perspectives. Within the scope of this thesis study, the effects of adding waste cable shavings to B 50/70 grade bitumen at rates of 5%, 10%, and 15% on the properties of modified bitumen were investigated. Penetration, softening point, elastic recovery, and dynamic shear rheometer (DSR) tests were applied to both neat and modified binders. SEM analyses were conducted to verify the physical compatibility of the additive with the bitumen matrix. As a result of the studies, penetration values regularly decreased as the additive ratio increased, while the softening point values rose, thereby increasing the consistency of the binders at high temperatures. LDPE-based waste cable shavings provided a limited improvement in elastic recovery capacity. The binder containing 15% waste cable shavings exhibited the highest complex shear modulus (G*) value. In microstructural evaluations, SEM images showed homogeneous distribution at 5% and 10% additive levels, while a tendency for limited clustering was observed at the 15% rate. The obtained findings indicate that the 10% additive ratio provides the most suitable balance between engineering performance and workability.